< Powrót
27
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Komorowskiego
Antoni F. Komorowski ze swoją najnowszą książką.

Historyczny wieczór na „Darze Pomorza”

Wodowanie najnowszej książki prof. Antoniego F. Komorowskiego odbyło się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”. Była to okazja nie tylko do spotkania z autorem i kupienia książki, ale też poznania pasjonującej historii stacji ratownictwa brzegowego.

„Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” to najnowsze dzieło prof. Antoniego F. Komorowskiego, kontradmirała Marynarki Wojennej i kapitana jachtowego, a zarazem jednego z najbardziej znanych badaczy tematyki morskiej. W książce tej przybliżył on ratownictwo brzegowe na przełomie XIX i XX wieku na terenie dzisiejszego polskiego wybrzeża – od Świnoujścia do Piasków.

– Podstawową zasadą przy nauczaniu żeglowania jest bezpieczeństwo – mówi Leopold Naskręt, sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który wsparł wydanie książki. – Wiąże się to z poznawaniem technik ratowniczych. Podczas kursów nie zawsze jest możliwość pokazania historii ratownictwa morskiego. Dlatego cieszę się, że taka publikacja się ukazała.

W środę 26 czerwca „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” zostało uroczyście zwodowane na statku-muzeum „Dar Pomorza”. Ceremonia, którą poprowadził dziennikarz i żeglarz Marek Kański, była okazją do przybliżenia historii stacji brzegowych, obejrzenia archiwalnych zdjęć i rycin oraz zadania pytań autorowi.

– Z 30 stacji brzegowych pozostało do dzisiaj 16 – opowiada prof. Antoni F. Komorowski. – Najciekawsza jest w Gdańsku. Spacerując po Sobieszewie dostrzegłem znajome kształty wrót garażowych, przerobionych na okno. I od razu wiedziałem, że musiała to być wcześniej stacja. Teraz budynek ma zmieniony kształt i znajduje się w nim knajpa, której dzierżawcy nie mieli pojęcia o jego historii.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć oczywiście chrztu, czyli pokropienia książki szampanem przez Krystynę Szulczewską – matkę chrzestną.

Książka „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” wydała Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Uroczystość odbyła się w ramach Święta Morza w Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ