< Powrót
24
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. MZP 007
Antoniego F. Komorowskiego
Wodowanie łodzi ratownictwa brzegowego.

Jak przed stu laty ratowano żeglarzy?

Bezpieczeństwu i ratownictwu morskiemu na przełomie XIX i XX wieku poświęcił swoją nową książkę profesor Antoni F. Komorowski. Jej wodowanie odbędzie się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”.

Prof. Antoni F. Komorowski, kontradmirał Marynarki Wojennej i kapitan jachtowy, jest jednym z najbardziej znanych badaczy tematyki morskiej. Ma na koncie publikacje poświęcone m.in. historii żeglarstwa, np. „Jacht Klub Marynarki Wojennej 1958–1988”, nawigacji – „Historia techniki nawigacyjnej” i „Urządzenia nawigacyjne jachtów morskich”, oraz statków – „Okręty szkolne Polskiej Marynarki Wojennej 1920–1997”.

„Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” to najnowsza książka napisana przez prof. Antoniego F. Komorowskiego, a wydana przez Fundację Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Autor podzielił pracę na cztery rozdziały. W pierwszym opisał historię Niemieckiego Towarzystwa Ratowania Rozbitków, a w drugim omówił wyposażenie stacji ratownictwa. Trzecia, najobszerniejsza część, to przedstawienie wszystkich stacji ratownictwa brzegowego na terenie dzisiejszego polskiego wybrzeża – od Świnoujścia do Piasków. Czwarty rozdział kontradmirał Marynarki Wojennej poświęcił polskim stacjom ratownictwa morskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Książkę urozmaica 99 rysunków i zdjęć przedstawiających m.in. budynki stacji ratownictwa brzegowego, łodzie i wyposażenie ratowników.

Uroczyste wodowanie książki Antoniego F. Komorowskiego „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” odbędzie się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza” o godzinie 18.30. Wstęp wolny.

Promocja publikacji Antoniego F. Komorowskiego jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ