< Powrót
17
czerwca 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
KOnferencja ŚM 2019
Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Znamy kalendarz tegorocznego Święta Morza

O kalendarzu imprez zaplanowanych w ramach tegorocznego Święta Morza mówili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Gdyńskie Święto zostało reaktywowane w 2013 r. m.in. z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Marynarki Wojennej, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej i władz miasta. Co roku jest okazją do zaprezentowania mieszkańcom miasta i turystom z całej Polski wizerunku Gdyni związanej z morzem i morską tradycją. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa od 21 do 30 czerwca.

– Wszystkie imprezy odbywające się w ramach Święta podzielone zostały na bloki – wyjaśniła przewodnicząca Joanna Zielińska. – Chcemy wszystkich, którzy w tym czasie będą w Gdyni, namówić do świętowania z nami. A zaczynamy inauguracją, na którą zapraszam w piątek 21 czerwca o godzinie 17. Wtedy, na pokładzie ORP „Błyskawica” zagra zespół Zagan Acoustic z Joanną Knitter. Świąteczne wydarzenia będą trwać już od rana. Na wszystkie zapraszam serdecznie.

Prezes Bogusław Witkowski opowiedział o wydarzeniach organizowanych przez Pomorski Związek Żeglarski lub przy jego wsparciu.

– Na tegoroczną edycję Święta zaplanowaliśmy dwie duże imprezy, w których aktywny udział będzie mogła wziąć publiczność – mówił prezes Witkowski. – Pierwsza z nich to akcja Pomorze na Morze, czyli mające już swoją kilkuletnia tradycję czerwcowe rejsy 90-letnim żaglowcem „Baltic Star”. Tym razem zmieniliśmy formułę przyjmowania zgłoszeń na poszczególne rejsy. Żeby wypłynąć w morze wystarczy przyjść na keję nowej Mariny Yacht Park przed godziną wypłynięcia żaglowca i zapisać się na listę. Liczba miejsc jest ograniczona względami bezpieczeństwa. Harmonogram rejsów dostępny jest na portalu Żeglarski.info. Druga z imprez z udziałem publiczności, to doroczna Parada Świętojańska. Rozpocznie się 22 czerwca o godzinie 21.30. Jachty wypłyną z gdyńskiej mariny w okolice Orłowa i tam, po zmroku, załogi zapalą wszystkie światła dostępne na poszczególnych jednostkach. Z taką iluminacją, w szyku paradnym jachty przepłyną z powrotem do Gdyni wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego i plaży. W tym roku w paradzie weźmie udział kapitan Joanna Pajkowska – pierwsza Polka, która okrążyła świat w samotnym rejsie bez zwijania do portów. Jeśli tylko na jachtach znajdą się wolne miejsca, każdy może dołączyć do załogi i wziąć udział w tym wydarzeniu. W tej sprawie należy kontaktować się z koordynatorem Parady.

To nie jedyne wydarzenia przygotowane przez Pomorski Związek Żeglarski lub z jego udziałem. 21 czerwca otwarta zostanie dla publiczności wystawa akwarel kpt. Jerzego Tyszki, prezentujących najwspanialsze polskie i pływające pod obcymi banderami jachty i żaglowce. Ekspozycja czynna będzie do końca czerwca w siedzibie PoZŻ przy al. Jana Pawła II 11 w Gdyni.

W środę 26 czerwca o godz. 18.30 na pokładzie „Daru Pomorza” odbędzie się  wodowanie książki Antoniego Komorowskiego „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków”. Publikację wydała Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej.

W sobotę 29 czerwca, o godz. 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego odsłonięta zostanie tablica harcmistrza, członka żeglarskiej drużyny syberyjskiej, kpt. Aleksandra Bereśniewicza. Ta uroczystość wpisana jest w kalendarz obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Pomorski Związek Żeglarski wspiera też regaty, które uświetnią czerwcowe Święto Morza: Bieg Kaprów – regaty 100-lecia sportów wodnych w Wojsku Polskim, XXXVIII Puchar Arki, Puchar Marynarki Wojennej – regaty 100-lecia Marynarki Wojennej RP oraz Regaty o Puchar YKP Gdynia.

Tegoroczne Święto Morza to niemal sto imprez na lądzie i wodzie, w których może wziąć udział każdy, kto między 21 a 30 czerwca zawita do Gdyni.

Harmonogram Święta Morza 2019

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ