< Powrót
18
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Jerzego J. Tyszki
Akwarele polskich żaglowców.

Żeglarskie obrazy Jerzego J. Tyszki na Święto Morza w Gdyni

49 akwarel i grafik Jerzego J. Tyszki będzie można oglądać od 21 do 30 czerwca w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wystawa dzieł marynistycznych jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

Jerzy Józef Tyszka to artysta-malarz, rzeźbiarz i grafik. Zarazem marynarz, doświadczony żeglarz i wieloletni komandor Morskiego Klubu LOK w Węgorzewie. Jego twórczość można znaleźć w książkach o tematyce morskiej, m.in. w komiksie-podręczniku żeglarskim „Szkolne przypadki poczciwej DZ-ty”.

„Uskrzydlone marzenia” – tak zatytułowana jest wystawa obrazów i grafik marynistycznych Jerzego J. Tyszki. W jej skład wchodzi 49 prac, których głównym motywem są żaglowce i jachty. 20 z nich to akwarele przedstawiające polskie żaglowce – m.in. „Lwów”, „Zawiszę Czarnego” i „Zew Morza”. Na uwagę zasługuje także 14 obrazów poświęconych historycznym statkom, w tym „Piotrowi z Gdańska”, HMS „Bounty” i „Mayflower”. Ekspozycję uzupełnia 15 grafik jednostek pływających od XV do XX wieku.

– Bardzo się cieszę, że wystawa prezentowana jest w Gdyni, bo mieszkałem w niej prawie 50 lat i kocham to miasto  – opowiada Jerzy J. Tyszka. – Głównym tematem są żaglowce, ponieważ najbardziej odpowiadają one miejscu, w którym ekspozycja jest pokazywana – siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Za szczególnie ważny uważam cykl poświęcony polskim żaglowcom, bo ma on przypominać, jak wiele takich jednostek było w naszym kraju.

Jerzego J. Tyszki

Akwarele historycznych żaglowców.
Fot. Tadeusz Lademann

To kolejna wystawa prezentowana w Pomorskim Związku Żeglarskim. Regularnie goszczą w niej m.in. prace Olimpii Dębskiej i Jerzego Springera. Ponadto w siedzibie PoZŻ można oglądać również wystawy historyczne poświęcone Dariuszowi Boguckiemu, Zdzisławowi Pieńkawie oraz Jacht Klubowi Morskiemu „Gryf” Gdynia, który w 2018 roku obchodził 90-lecie powstania.

Na wystawie prezentowane są również grafiki.
Fot Tadeusz Lademann

Organizatorem wystawy „Uskrzydlone marzenia” jest Pomorski Związek Żeglarski, a prezentowana jest w ramach Święta Morza w Gdyni oraz obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Patronem medialnym jest portal Żeglarski.info i Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej.

Ekspozycję dzieł Jerzego J. Tyszki będzie można zwiedzać codziennie od 21 do 29 czerwca w Pomorskim Związku Żeglarskim (al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia) – we wtorki, środy i piątki w godzinach 8-16, w poniedziałki i środy w godzinach 8-19, w weekend 22-23 czerwca w godzinach 10-16, zaś w sobotę 29 czerwca w godzinach 10-15.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ