< Powrót
17
lipca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Gryf

Jacht Klub Morski Gryf na starej fotografii na 90-lecie

Przedwojenne zdjęcia i krótką historię Jacht Klubu Morskiego Gryf Gdynia można obejrzeć na wystawie w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Jacht Klub Morski Gryf Gdynia jest jednym z najbardziej zasłużonych polskich klubów żeglarskich. Pod jego banderą świat opłynęli Leonid Teliga i Zbigniew Puchalski, a inni członkowie wielokrotnie odnosili sukcesy w wielu bałtyckich regatach.

W tym roku założony w 1928 roku JKM Gryf obchodzi okrągłe urodziny. Z tej okazji zorganizował Regaty 90-lecia, a XXVIII Regaty Samotników – Memoriał im. Leonida Teligi miały rangę Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg jednoosobowych. Powstała również wystawa prezentująca pierwsze lata funkcjonowania klubu, która stanęła w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Na ekspozycji przedstawiono unikatowe, przedwojenne fotografie prezentujące życie klubu i jego członków. Opisano także działalność „Gryfu” w latach 20. i 30., pierwsze jachty, zwycięstwa w regatach oraz ówczesnych żeglarzy.

Nie jest to jedyna prezentacja, którą można oglądać w siedzibie PoZŻ. Jest również wystawa malarstwa marynistycznego Jerzego Springera – artysty, a zarazem żeglarza, komandora Sekcji Jachtów Sterowanych Radiem, sędziego i organizatora regat zdalnie sterowanych modeli żaglowych.

Dostępne są także wystawy dotyczące działalności Związku w 2017 roku oraz poświęcone Zdzisławowi Pieńkawie, kapitanowi jachtu „Otago” w wokółziemskich załogowych regatach Whitbread Round the World Race.

W PoZŻ prezentowana jest również gablota ze zdjęciami, książkami i dokumentami związanymi z Dariuszem Boguckim, organizatorem wypraw arktycznych, który zasłynął rejsem „Gedanią” do obu Ameryk.

Wystawy można oglądać w Pomorskim Związku Żeglarskim – al. Jana Pawła II 11, 81-345 Gdynia – od poniedziałku do piątku, od 8 do 16.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ