< Powrót
14
maja 2016
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Sezon 2016 otwarty!

Ogólnopolski, pomorski i klubowy sezon żeglarski 2016 został dzisiaj, 14 maja oficjalnie otwarty w Gdyni. Przy okazji uhonorowano postać kpt. Zdzisława Pieńkawy.

Zdzisław Pieńkawa zasłynął poprowadzeniem jachtu „Otago” w pierwszych, załogowych regatach dookoła świata, które odbyły się w latach 1973-74 (więcej na jego temat przeczytać można w tekście Kapitan „Otago” uhonorowany).

Od dzisiaj ma swoją tablicę w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie. Jej odsłonięcia dokonali o godz. 16: przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i siostra Zdzisława Pieńkawy – Krystyna Weier-Epstein.

Zaraz potem, przed siedzibą Yacht Klubu Stal Gdynia, który obchodzi w tym roku 70-lecie działalności, odbyła się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia sezonu żeglarskiego 2016. Miał on charakter nie tylko klubowy, ale również ogólnopolski i pomorski, stąd obecność prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesława Kaczmarka i marszałka województwa Mieczysława Struka. 

Imprezą towarzyszącą wydarzeniu były regaty „Puchar 70-lecia Yacht Klubu Stal Gdynia”. Zawody rozegrane zostały w ramach cyklu regat pod patronatem przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej o Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni – były ich pierwszym etapem.

W zmaganiach na wodach Zatoki Gdańskiej udział wzięło 28 jachtów sklasyfikowanych w dwóch kategoriach: Open i ORC. W Open zwyciężył Piotr Tarnacki z Maciejem Marczewskim na Racing 77 (Yacht Klub Stal Gdynia). Natomiast w ORC, a tym samym w pierwszym etapie regat o Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni, Łukasz Trzciński z załogą na GoodSpeed (Jachtklub Stoczni Gdańskiej). 

Żeglarze otrzymali puchary i nagrody, m.in. zaproszenia na spektakle Teatru Miejskiego w Gdyni grane na Darze Pomorza, jak również książki znanej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, które ona sama im wręczyła.  

Pełne wyniki: Open i ORC

Klasyfikacja Pucharu 90-lecia Gdyni

Gdyńskie uroczystości poprowadził Aleksander Gosk, a uświetniła występem Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Ziemi Puckiej z Pucka.

Goście otwarcia sezonu mogli również obejrzeć wystawę prac malarskich dzieci z Pracowni Malarstwa Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni prowadzonej przez Karolinę Olszewską-Prusak oraz dwie ekspozycje – poświęconą Zdzisławowi Pieńkawie oraz półwieczu działalności PoZŻ.  

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ