< Powrót
5
lutego 2021
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Honory dla Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego chce, aby Krystyna Chojnowska-Liskiewicz została honorowym członkiem PoZŻ. Wniosek w tej sprawie skierował do Sejmiku.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jest pierwszą kobietą w historii, która w latach 1976-1978 samotnie opłynęła świat jachtem. Mieszka w Gdańsku i od lat związana jest z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, który w 2016 r. przyznał jej, w uznaniu zasług dla pomorskiego i polskiego żeglarstwa, tytuł Pomorskiej Żeglarki 50-lecia PoZŻ.

W roku 2021 wypadają dwie ważne rocznice. 28 marca – 45 lat od rozpoczęcia legendarnego rejsu pani kapitan dookoła świata, zaś 15 lipca 85 urodziny żeglarki.

Zarząd PoZŻ postanowił wykorzystać te okazje i, zgodnie z procedurą przewidzianą w Statucie PoZŻ, zwrócił się do Sejmiku o nadanie jej tytułu honorowego członka PoZŻ.

– W kategoriach naszej organizacji to wielkie wyróżnienie i tylko Sejmik, jako nasza najwyższa władza, może podjąć taką decyzję – wyjaśnia Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – W 55-letniej historii PoZŻ jeszcze tylko jedna osoba, nasz wieloletni prezes prof. Bolesław Mazurkiewicz, został uhonorowany takim wyróżnieniem. Nie wątpię jednak, że Sejmik przychyli się do jednogłośnego wniosku Zarządu.

Sejmik zajmie się sprawą 28 marca, podczas dorocznego posiedzenia. Poza tym wyłoni delegatów na Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiego Związku Żeglarskiego, który odbędzie się w tym roku i który wybierze nowe władze PZŻ.

Zarząd PoZŻ, który obradował 2 lutego, zobowiązał również wiceprezesa PoZŻ ds. morskich Łukasza Trzcińskiego do opracowania koncepcji stworzenia reprezentacji Pomorza w regatowym żeglarstwie morskim oraz trenera koordynatora PoZŻ Filipa Lipskiego do przygotowania raportu o stanie pomorskiego żeglarstwa. Członkowie Zarządu ustalili również wysokość składki członkowskiej dla członków wspierających PoZŻ na 100 zł rocznie.

Kalendarz żeglarskich wydarzeń na Pomorzu jest ciągle tworzony. To jaki ostatecznie przybierze kształt zależy od przebiegu pandemii koronawirusa w naszym kraju.

Już dzisiaj jednak wiadomo, że otwarcie pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 planowane jest na 8 maja. Będzie połączone z odsłonięciem kolejnej tablicy w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, tym razem poświęconej pamięci zmarłego w ubiegłym roku Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka, który samotnie opłynął jachtem świat bez zwijania do portów (na trasie Gdynia – Gdynia) w latach 1979-1980.

Na 19 czerwca z kolei planowana jest Żeglarska Parada Świętojańska na wodach Zatoki Gdańskiej. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością wśród pomorskich i nie tylko pomorskich żeglarzy.

W trakcie tegorocznego pomorskiego sezonu żeglarskiego odbędą się również tradycyjne cykle regat: Puchar Bałtyku Południowego, Żeglarski Puchar Kaszub, Puchar Małych Żagli, regaty środowiska dyplomatycznego, polonijnego i wiele innych. Pomorska Gala Żeglarska planowana jest w listopadzie w Kościerzynie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ