< Powrót
12
września 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie
Załoga z Czech prowadzi po pierwszym dniu zmagań.

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie: Załoga z Czech prowadzi

W sobotę 12 września w Gdyni rozpoczęły się I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie. Po pierwszym dniu zmagań liderem tabeli jest załoga z Czech na jachcie 113.

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Akademii Marynarki Wojennej i Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Ponad 30 żeglarzy z Austrii, Szwecji, Danii, Niemiec, Czech i Kazachstanu czekają dwa dni zmagań na jachtach 2020 na wodach Zatoki Gdańskiej.

– Inspiracją do tych regat był ubiegłoroczny XXV Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski PKOl oraz zawody przeprowadzone potem w Pucku – tłumaczy Bogusław Witkowski. – Sądzę, że to najważniejsze regaty na Zatoce Gdańskiej, ponieważ odpowiada za nich Wspólnota Polska, a nie ma chyba nic istotniejszego niż właśnie wspólnota Polaków. O ich znaczeniu świadczy też przybycie tylu żeglarzy z różnych stron świata. Bardzo się cieszę, że możemy ich dziś w Gdyni gościć.

– Są to regaty, które rozpoczynają nową inicjatywę integracji środowisk polonijnych z krajem – mówił na rozpoczęciu kontradmirał Piotr Stocki z Akademii Marynarki Wojennej. – Takie zawody to nie tylko rywalizacja z konkurentami w duchu fair play, ale też pokonywanie trudności stojących przed nami i własnych słabości. Przede wszystkim zaś to okazja do poznawania nowych ludzi, zawierania przyjaźni i kontynuowania tych relacji w przyszłości.

Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie

Uczestnicy i organizatorzy I Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich.
Fot. Tadeusz Lademann

Do dwudniowych regat zgłosiło się siedem polonijnych załóg: dwie austriackie, dwie czeskie, niemiecka, kazachska oraz szwedzka (z udziałem jednego Polaka z Danii). Części z nich towarzyszyli sternicy zapewnieni przez organizatorów, m.in. z YKP Gdynia, MKŻ Arka Gdynia oraz słynny samotnik Szymon Kuczyński z Jachtklubu Morskiego Roda, którzy pomagali mniej wprawnym teamom. Dla niektórych bowiem mistrzostwa polonijne były żeglarskim debiutem. Opiekę na wodzie sprawował także m.in. żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”.

– Pierwszy raz będę żeglował, więc chcielibyśmy nie zająć ostatniego miejsca, dobrze się bawić i wrócić na ląd – śmieje się Paweł Dylak z Kazachstanu. – Na razie nie myślimy o medalach – może w przyszłym roku o nie powalczymy. Dzisiaj liczy się, żeby przeżyć coś fajnego.

W sobotę, pierwszego dnia zmagań, udało się przeprowadzić cztery wyścigi. Najlepsza, z trzema wygranymi, okazała się załoga Czechy 2 na jachcie nr 113.

– Pływało się naprawdę fantastycznie, a wiatr był dobry, choć niektórym załogom mógł sprawić problemy – opowiada Henryk Cieślar z załogi Czechy 2. – My szliśmy na całość! Wszystko to zasługa skippera, który zna akwen i poprowadził jacht doskonale. A my mu dzielnie sekundowaliśmy.

Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie

Rywalizacja na wodzie była zacięta.Fot. Tadeusz Lademann

Na drugiej lokacie uplasowali się zawodnicy z Yacht Klubu Polonia Skandynawia, pływający pod szwedzką flagą.

– Zarówno pogoda, jak i humory dzisiaj dopisywały – opowiada Andreas Henriksson z teamu Szwecja. – Konkurencja na wodzie była niesamowita – wszyscy wzięli zawody na poważnie! Łódki też się sprawdziły. Jutro na pewno będzie lepiej i będziemy walczyć dalej.

Trzecią lokatę zajmuje team Austria 2.

– Bardzo fajnie się pływało – tłumaczy Małgorzata Kalvoda z załogi Austria 2. – Nie mam doświadczeń żeglarskich, ale trochę ćwiczyliśmy na Solinie. Dzięki temu poszło nieźle. Z załogą też się dobrze współpracowało.

Wyniki po pierwszym dniu

1 miejsce, jacht nr 113, Czechy 2, Henryk Cieślar, Anna Franek, Andrzej Lech, Tymon Gajdziński, Szymon Janik (Klub Kibica Boconowice – Zaolzie)

2 miejsce, jacht nr 110, Szwecja, Andreas Henriksson, Paweł Hofman, Andrzej Kacała (Dania), Tomasz Wenkler, Marek Krella (Yacht Klub Polonia Skandynawia)

3 miejsce, jacht nr 111, Austria 2, Krzysztof Micał, Małgorzata Kalvoda, Emil Dyrcz, Waldemar Ludwiczak, Szymon Kuczyński (Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA)

4 miejsce, jacht nr 102, Niemcy, Robert Kamiński, Bruno Kamiński, Eugeniusz Zychski, Artur Kępa (Polish International Ycht Club Korsarze Żeglarskie Brac e.V.)

5 miejsce, jacht nr 106, Czechy, Marek Słowiaczek, Grzegorz Słowiaczek, Ivan Borski, Konrad Kunc, Krzysztof Brzozowicz (Klub Kibica Boconowice – Zaolzie)

6 miejsce, 114, Kazachstan, Elmira Urazgeldiyeva, Aleksandr Nechayev, Paweł Dylak, Hubert Burggemann (Stowarzyszenie Kultury Polskiej „Więź”)

7 miejsce, jacht nr 112, Austria 1, Paweł Kozłowski, Rafał Draus, Jakub Draus, Janusz Bicki (Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA)

W niedzielę uczestników I Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich czekają kolejne wyścigi. Pierwszy wystartuje o godzinie 10. Zakończenie regat zaplanowano o godzinie 15.

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu. Swoim patronatem wydarzenie objął Polski Komitet Olimpijski. Patronat honorowy nad Mistrzostwami sprawują: prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

Patronat medialny sprawują Polonijna Agencja Informacyjna i Żeglarski.info.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ