< Powrót
9
września 2020
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Wspólnota Polska
Polonijne mistrzostwa

Polonijne mistrzostwa startują w sobotę

Od 12 do 14 września Gdynia będzie światową stolicą żeglarstwa polonijnego. W najbliższą sobotę rozpoczną się tu I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie pod auspicjami Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, Akademii Marynarki Wojennej i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty zostaną rozegrane na wodach Zatoki Gdańskiej. W wyścigach na jachtach klasy 2020 wystartuje siedem załóg reprezentujących 5 państw: Austrię, Szwecję, Niemcy, Czechy i Kazachstan.

– Początkowo chcieliśmy, by liczba załóg była większa – mówi kmdr por. rez. Dariusz Sapiejka z Akademickiego Centrum Sportowego AMW w Gdyni. – Także Polonusi deklarowali wolę liczniejszego udziału w mistrzostwach. Niestety, plany wszystkim pokrzyżowała sytuacja związana z pandemią i wynikające z niej ograniczenia w przekraczaniu granic niektórych państw oraz konieczność przechodzenia kwarantanny. Mimo to cieszymy się, że mistrzostwa dojdą do skutku i polonijni żeglarze, choć w skromniejszym składzie, będą mogli rywalizować w Gdyni. Do naszych zadań należy organizacja i obsługa wszystkiego, co dotyczy akwenu regat.

Do sytuacji związanej z pandemią nawiązuje Maria Erdman, specjalista ds. realizacji projektów sportowych Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Rok 2020 nie jest łatwy ze względu na panującą na całym świecie pandemię COVID-19 – mówi Maria Erdman. – Płynna jest sytuacja z zamknięciem granic oraz obowiązkiem kwarantanny w poszczególnych krajach. Mimo to bardzo się cieszymy, że udało się zaprosić do Polski 30 żeglarzy polonijnych z 5 krajów. Mamy nadzieję, że pierwsze Polonijne Mistrzostwa będą dobrym startem do organizacji kolejnych edycji wydarzenia i w kolejnych latach będziemy mogli zaprosić większą liczbę uczestników pochodzących z kolejnych krajów.

Mistrzostwa będą okazją nie tylko do sportowej rywalizacji i spotkania żeglarskich Polonusów, ale również do promocji Gdyni i Polski.

– Dla rozwoju żeglarstwa polonijnego, a poprzez to promocję Polski w świecie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” postanowiło zorganizować w 2020 roku I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie – mówi Kaja Gzyło, dyrektor administracyjny Stowarzyszenia. – Żeglarstwo, jako dyscyplina sportowa w ramach XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które się odbyły w Gdyni w 2019 roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Wynikiem tego było podpisanie porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Polskim Komitetem Olimpijskim, w którym strony zobowiązały się dołożyć wszelkich starań aby I Światowe Mistrzostwa Żeglarskie odbyły się w 2020 r. I tak się stało.

Pierwsze wyścigi zaplanowano na 12 września. Organizatorzy planują rozegranie 7 wyścigów, a do ważności regat wymagany jest przynajmniej 1 wyścig.

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu. Swoim patronatem wydarzenie objął Polski Komitet Olimpijski. Patronat honorowy nad Mistrzostwami sprawują: prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

Patronat medialny sprawują Polonijna Agencja Informacyjna i Żeglarski.info.

Strona Mistrzostw

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ