< Powrót
6
sierpnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
porozumienie
Sygnatariusze porozumienia prezentują podpisane kopie listu intencyjnego.

Porozumienie na rzecz żeglarstwa polonijnego

Przedstawiciele trzech organizacji podpisali w Gdyni list intencyjny dotyczący wspólnej organizacji polonijnych imprez żeglarskich. Sygnatariuszami dokumentu są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Okazją do podpisania listu było spotkanie w siedzibie PoZŻ. Wzięli w nim udział prezes „Wspólnoty” Dariusz Bonisławski, przewodniczący Komisji ds Współpracy z Polonią PKOl  Witold Rybczyński i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

Dokument zakłada intensyfikację działań na rzecz rozwoju żeglarstwa polonijnego, co przełoży się promocję Polski w świecie. Trzy organizacje zaangażowane w te działania chcą wspólnie organizować imprezy żeglarskie skierowane do Polonusów ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszego pokolenia żeglarzy polonijnych.

„Strony zobowiązują się solidarnie współdziałać na rzecz dalszego rozwoju współpracy z Polonią i Polakami za granicą.” – czytamy m.in. w dokumencie.

– Podpisanie listu mnie osobiście bardzo cieszy – mówi prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. –  Współpraca tych trzech organizacji pozwoli na dalszy rozwój nie tylko żeglarstwa polonijnego, ale również na bardziej ścisłą współpracę środowiska żeglarskiego w Polsce z żeglarzami polonijnymi rozsianymi po całym świecie. To z kolei przełoży się zarówno na promocję Polski za granicą, jak i lepsze, i miejmy nadzieję, częstsze kontakty naszych żeglujących rodaków z ojczyzną. Pomorski Związek Żeglarski od dawna zaangażowany jest we wsparcie Polonii. Współpraca przy organizacji tak ważnych żeglarskich imprez będzie kolejnym szczeblem tego zaangażowania.

PoZŻ wsparł Międzynarodowy Zlot Żeglarski dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, który w ubiegłym roku odbywał się we wrześniu w Gdyni. W zlocie wzięło udział ok. 80 żeglarzy. Byli to głównie Polonusi z Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii oraz żeglarze z całej Polski. Patronat medialny nad zlotem sprawował portal Żeglarski.info. W tym roku, na przełomie lipca i sierpnia, także w Gdyni odbywały się XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Ich uczestnicy, dzięki zaangażowaniu PoZŻ mogli skorzystać z rejsów na pokładach jachtów „Allie” z Jachtklubu Morskiego „Roda” Gdynia i „Rainbow” z sopockiej firmy Yachts and Yachting.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ