< Powrót
5
września 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
II Morskie Regaty Konsulów
Zwycięska załoga z Magdaleną Pramfelt, prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce i konsul honorowa królestwa Szwecji; Tomaszem Chamerą, prezesem PZŻ (trzeci z prawej) i Jerzym Jałoszewskim z Pomorskiego Związku Żeglarskiego (trzeci od lewej).

II Morskie Regaty Konsulów: Zwycięstwo pod flagą Szwecji

Załoga Pawła Trelli, płynąca pod flagą Królestwa Szwecji, zajęła pierwsze miejsce w pierwszej części II Morskich Regat Konsulów, czyli regatach jachtów 2020 dla młodych zawodników.

W sobotę 5 września rozpoczęły się II Morskie Regaty Konsulów – zawody organizowane przez Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce. Do dwudniowej imprezy zgłosiło się ośmioro konsulów, ale oni będą się ścigać dopiero w niedzielę. Dzisiaj na wodę zeszły młode załogi pod flagami państw konsulów uczestniczących w imprezie. Ścigali się na jachtach 2020.

Pod flagą Królestwa Szwecji pływał Paweł Trella z załogą, Wielkiego Księstwa Luksemburga – Jan Romańczuk z załogą, Republiki Malty – Filip Ciszkiewicz z załogą, Republiki Litewskiej – Antonina Marciniak z załogą, Republiki Francuskiej – Kuba Pietrzak z załogą, Ludowej Republiki Bangladeszu – Kornelia Żeberska-Kowalska z załogą, Republiki Bułgarii – Dominik Śliwiński z załogą, a pod flagą Królestwa Belgii – Tymon Gajdziński z załogą.

– Życzę mojej załodze wygranej, ale przede wszystkim niech to będzie pasjonująca walka – mówił Jan Zacharewicz, konsul honorowy Ludowej Republiki Bangladeszu. – Mam nadzieję, że wiatr będzie sprzyjał i wszyscy będą mieli kapitalną zabawę.

Pierwszy dzień regat, przeprowadzanych w ramach Volvo Gdynia Sailing Days, składał się z czterech wyścigów, rozegranych przy niełatwej pogodzie – deszczu i słabym wietrze. Najlepsza w klasyfikacji generalnej i w grupie Sport okazała się załoga jachtu 105, płynąca pod flagą Królestwa Szwecji – Paweł Trella – sternik, Jakub Wiedeheft, Mateusz Narloch i Piotr Bela (MKŻ Arka Gdynia).

– Warunki były bardzo zmienne, strasznie kręciło, a w jednym wyścigu wiatr skręcił prawie o 90 stopni i został przerwany – tłumaczy Paweł Trella. – Udało nam się zrobić trzy dobre starty, dzięki czemu mieliśmy trzy pierwsze miejsca w wyścigach. Rywale byli wymagający, pływali równo, więc walka była wyrównana.

II Morskie Regaty Konsulów

Najlepsza załoga klasyfikacji generalnej i grupy Sport.
Fot. Tadeusz Lademann

Drugą lokatę, zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i grupie Sport, zajęła załoga jachtu 113, płynąca pod flagą Republiki Litewskiej – Antonina Marciniak – sternik, Marcin Sołtaniuk, Piotr Kurek, Julia Stefaniak (Jachtklub Morski Roda), która trzykrotnie dopływała do mety jako druga.

– Walczyliśmy z chłopakami z Arki, ale nie dali się ugryźć – śmieje się Antonina Marciniak. – Troszeczkę szybciej pływali. Próbowaliśmy rozbroić ich taktycznie, ale nie udało się. A regaty bardzo fajne, choć warunki na wodzie były wymagające.

Na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej i grupie Sport pierwszą część II Morskich Regat Konsulów zakończyła załoga łódki 111, płynąca pod flagą Republiki Malty: Filip Ciszkiewicz – sternik, Olgierd Maryniak, Karol Bogalecki (Jachtklub Morski Roda). Na czwartej lokacie w grupie Sport, a ósmej w klasyfikacji generalnej, uplasowała się łódka 106, płynąca pod flagą Wielkiego Księstwa Luksemburga: Jan Romańczuk – sternik, Janusz Bicki, Oksana Romańczuk, Maria Matczak (UKŻ Lamelka Kartuzy).

Pierwsze miejsce w grupie Regular, a czwarte w klasyfikacji generalnej zajęła łódka 102, płynąca pod flagą Republiki Bułgarii: Dominik Śliwiński – sternik, Filip Kapała, Maria Suchocka (MKŻ Arka Gdynia).

– Pływało się dobrze, warunki były ciekawe, a z każdym kolejnym wyścigiem szło nam lepiej – mówi Dominik Śliwiński. – Dobrze nam się pływało w trzy osoby – wcześniej ścigaliśmy się w cztery, to było trochę trudniej.

Na drugiej lokacie w grupie Regular, a piątej w klasyfikacji generalnej uplasowała się łódka 101, płynąca pod flagą Królestwa Belgii: Tymon Gajdziński – sternik, Szymon Janiak i Zuzanna Rodzeń (MKŻ Arka Gdynia). Trzecie i czwarte miejsca w grupie Regular, a szóste i siódme w klasyfikacji generalnej, zajęły łódki 112 (Kuba Pietrzak – sternik, Jakub Ławicki, Kinga Brzóska z MKŻ Arka Gdynia) i 114 (Kornelia Żeberska-Kowalska – sternik, Jolanta Żeberska, Dariusz Żeberski, Marek Kowalski z Poznańskiego Klubu Morskiego LOK), płynące pod flagami Republiki Francuskiej i Ludowej Republiki Bangladeszu.

Niedziela 6 sierpnia będzie drugim dniem zmagań w ramach II Morskich Regat Konsulów. Na jachtach 2020 ścigać się będą sami konsulowie.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ