< Powrót
15
lipca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

II Regaty Gospodarki Morskiej rozstrzygnięte!

W II Regatach Gospodarki Morskiej im. Tadeusza Wendy, które rozegrano w piątek, 14 lipca 2023 roku w Gdyni zwyciężyli żeglarze Morskiego Portu Gdynia. W regatach wystartowało 13 załóg.

Regaty uroczyście otwarto w Marinie Yacht Park w Gdyni. W tej uroczystości wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, prezes Dalmor S.A. Katarzyna Stanulewicz, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy – Hanna Wenda-Uszyńska i Kazimierz Koralewski z zarządu Morskiego Portu Gdynia.

– Cieszę się , że po raz drugi spotykamy się na tych regatach i to w tak szczególnym miejscu, jak ta najpiękniejsza marina na Bałtykiem – powiedział prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A Jacek Sadaj.

Głos zabrał też Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Widzę, że nikogo nie trzeba zagrzewać do walki o zwycięstwo w regatach. Chce pogratulować zarządowi portu tej świetnej inicjatywy, którą są te regaty. Fajnie, że ludzie gospodarki morskiej, którzy na co dzień ciężko pracują, teraz mogą spotkać się na regatach w Gdyni – mówił.

– Pięknie, że te regaty są kontynuowane – powiedziała prezes Dalmor S.A. Katarzyna Stanulewicz. – Tym bardziej jest nam bardzo miło gościć panią Hannę Wendę-Uszyńską, wnuczkę patrona naszych regat, która nigdy nie odmawia nam swojej obecności w Gdyni.

Wnuczka patrona regat przywitała – jak sama powiedziała „swoją gdyńską portową rodzinę”.

– To dla mnie radość, że po raz drugi mogę uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu. Świetnie jest widzieć was na wodzie w tych wspaniałych żaglówkach – dodała Hanna Wenda-Uszyńska.

– Cieszę się, że załóg jest więcej niż rok temu, bo będzie nas to uprawniało do tego, abyśmy wystąpili o licencję regat mistrzostw Polski – powiedział Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Uczestnicy regat złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Wendy, patrona II Regat Gospodarki Morskiej, ale przede wszystkim budowniczego gdyńskiego portu.

W I Regatach Gospodarki Morskiej wzięło udział 7 załóg, w tym roku o zwycięstwo walczyło już 13. Załogi rywalizowały na jachtach klasy 2020 przy zmiennej pogodzie, więc łatwo nie było.

Mistrzami II Regat Gospodarki Morskiej im. Tadeusza Wendy została załoga Morskiego Portu Gdynia w składzie Jacek Sadaj, Magdalena Dobrosielska, Dominik Sychowski.

– Załoga, czy to w pracy czy na wodzie, musi być ze sobą zgrana, tylko wtedy osiąga sukces – powiedzieli zwycięzcy regat. – Warunki były zmienne, więc nie były to dla nas łatwe regaty.

Drugie miejsce zajęła załoga Gdynia Container Terminal w składzie: Mikołaj Magiełka, Anna Skerka, Marcin Pytko i Katarzyna Wolska.

– W zeszłym roku debiutowaliśmy w regatach, ale zajęliśmy ostatnie miejsce, a w tym roku udało nam się wywalczyć drugie miejsce i bardzo się z tego cieszymy – powiedzieli zdobywcy drugiego miejsca.

Trzecie miejsce w regatach zajęła załoga MSC w składzie: Przemysław Antoniewski, Krzysztof Wnętrzak, Tomasz Grzenia i Maciej Bicki.

– To były bardzo trudne regaty – powiedzieli nam laureaci trzeciego miejsca w gdyńskich regatach. – Jesteśmy debiutantami w tych regatach, dlatego bardzo nas cieszy miejsce na podium, tym bardziej, że nie mieliśmy czasu na treningi.

Czwarte miejsce w regatach zajęła załoga Morskiej Agencji Gdynia w składzie: Michał Śmigielski, Grzegorz Sośniak, Michał Latoch, Bartosz Bielak i Zofia Schutz.

5. miejsce zajęła załoga Rady Interesantów Portu w składzie: Piotr Pawłowski, Zofia Glaza, Michał Kuchtyn i Mikołaj Terlecki.

6. pozycję zajęła załoga Urzędu Morskiego w składzie: Wojciech Bujak, Sławomir Gutowski, Piotr Myśliwiec i Kajetan Cempel.

7. miejsce zajęła załoga Steny Line Polska w składzie: Agnieszka Zembrzycka, Arkadiusz Nowacki, Hanna Nowacka, Alina Kotarska, Maja Krężel i Marcel Krella.

8. miejsce zajęła załoga Savino del Bene w składzie: Jerzy Drożdż, Adrian Bellgrau, Agnieszka Ogrodnik, Gabi Glass.

9. miejsce dla załogi Terramar w składzie: Renata Kremer, Ronald Bondar, Artur Kacprzak i Dorota Du Chatiner.

10 miejsce dla załogi Bałtyckiego Terminala Kontenerowego BCT w składzie: Wojciech Szymulewicz, Małgorzata Budzisz, Dawid Andruczyk, Łukasz Szulta i Oliwia Krzemińska.

11 miejsce dla załogi HES w składzie: Rafał Libner, Tomasz Pietrewicz i Sonia Florczuk.

12 miejsce zajęła załoga Centrum Unijnych Projaktów Transportowych w składzie Tomasz Świderski, Piotr Siemiątkowski, Agata Rombel, Małgorzata Podlewska.

13. miejsce zajęła załoga Balticon SA w składzie Bartosz Kaśków, Kamil Jabłoński, Patrycja Kwiatkowska, Aleksander Elzanowski, Michał Polak.

Gospodarzem regat była Marina Yacht Park Gdynia, organizatorem jest Morski Port Gdynia S.A, a partnerami: Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020, Fundacja Aktywnie i Zdrowo i Pomorski Związek Żeglarski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ