< Powrót
7
lipca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Ligi Żeglarskiej

II runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Gdyni

Walka o tytuł Klubowego Mistrza Polski przenosi się do Gdyni. W dniach 9-10 lipca najwyższy poziom rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej zawita na Gdynia Sailing Days, aby rozegrać drugą rundę cyklu.

Pierwsza runda Ekstraklasy nie przyniosła niespodzianek. Obrońca tytułu Balex YKP Gdynia, walcząc do ostatniego wyścigu, wygrał inauguracyjną rundę w Sopocie. Wzmocniony transferami Yacht Club Gdańsk po równym i pewnym pływaniu zajął pewne drugie miejsce. Tym samym główni faworyci tego sezonu potwierdzili swój status i aspiracje. Na trzecim miejscu finiszowała Legia Warszawa, brązowy medalista poprzedniego sezonu, gotowa w tym sezonie do walki o najwyższe laury.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, dobrze spisali się beniaminkowie, czyli debiutujące na tym poziomie rozgrywek kluby (AWF Gdańsk, YKP Szczecin, UKS Żeglarz Wrocław i WAT Warszawa) zajmując miejsca od czwartego do siódmego. Na kolejnych zobaczyliśmy bardzo mocne załogi OKŻ i Pogoń Szczecin, ale pływające nierówno, notując naprzemiennie doskonałe i słabe wyścigi.

Gdynia, która jest trudnym akwenem, z uwagi na wysoki brzeg wpływający na kierunek i siłę wiatru, może przynieść niespodzianki i zamieszanie w tabeli. Przy słabym wietrze od brzegu trasa będzie bardzo trudna taktycznie. Przy silnym wietrze od morza, akwen charakteryzuje się stromą i zmieszaną odbiciami od falochronu falą. W poprzednich sezonach runda w Gdyni zawsze przetasowywała tabelę i kibice mają nadzieję, że tak stanie się i tym razem.

Regaty Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej będą częścią Gdynia Sailing Days organizowanej przez Polski Związek Żeglarski i miasto Gdynia, jednej z największych imprez żeglarskich na Bałtyku. Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie położonej blisko brzegu. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest dziewięć jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16.

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po pierwszej rundzie:

 1. Balex YKP Gdynia – 18 pkt
 2. Yacht Club Gdańsk – 17 pkt
 3. Legia Warszawa – 16 pkt
 4. AZS AWFiS Gdańsk – 15 pkt
 5. YKP Szczecin – 14 pkt
 6. UKS Żeglarz Wrocław – 13 pkt
 7. AZS WAT Warszawa – 12 pkt
 8. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 11 pkt
 9. Pogoń Szczecin – 10 pkt
 10. KS Iskra AMW Gdynia – 9 pkt
 11. Sztorm Grupa – 8 pkt
 12. Yacht Club Sopot – 7 pkt
 13. Yacht Club Białołęka – 6 pkt
 14. Sport Vita Ski&Sail – 5 pkt
 15. Miasto Gliwice KW Garland – 4 pkt
 16. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 3 pkt
 17. AZS Politechnika Gdańska – 2 pkt
 18. Odyssey Sailing Club – 1 pkt

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS.

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing.

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ