< Powrót
6
kwietnia 2017
Tekst:
Krzysztof Dębski
Zdjęcie:
zaruski.pl

III edycja Gdańskiej Szkoły pod Żaglami

Wyjątkowa propozycja dla uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych – przedsięwzięcie miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. Trwa rekrutacja. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 maja.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to trzytygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Ale tym razem będzie to przede wszystkim rejs spod znaku rywalizacji w światowej sławy regatach „The Tall Ships Races” na trasie Halmstad – Kotka, a nastepnie do Helsinek i Turku.

Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na jednej stronie A4, należy dostarczyć do 19 maja. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, poświęconego Morzu Bałtyckiemu i związanego z trasą rejsu.

Rejs zaczyna się 26 maja w Gdańsku. Po odbyciu szkolenia żeglarskiego żaglowiec wypłynie szwedzkiego portu Halmstad. W drodze zaczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników.

Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego.

W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzanych miast. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie. Rejs zakończy się 20 lipca w fińskim Turku.

Wyprawa jest zasadniczo sfinansowana przez miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie wrócić z Turku do Gdańska.

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły – w regulaminie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ