< Powrót
22
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Święto Morza 2022 III Światowych Polonijnych
Na starcie mistrzostw, tak jak rok temu, nie zabraknie czeskiej załogi.

III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie: 100. żeglarzy na starcie

18 załóg z 10 krajów z całego świata będzie rywalizowało w III Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy. Regaty odbędą się w weekend 25-26 czerwca w Gdyni.

To już trzecia edycja imprezy dla polonijnych żeglarzy. W 2020 roku w zawodach wystartowało siedem, a rok później dwanaście załóg. W najbliższy weekend popłynie rekordowa liczba osiemnastu teamów.

– Mistrzostwa, pomimo utrudnień pandemicznych, mocno wpisały się w kalendarz polonijnych imprez sportowych – przyznaje Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator imprezy. – To dla nas szalenie ważne, ponieważ wielu polonijnych sportowców zajmuje się żeglarstwem. Miło nam, że w tym roku przyjedzie do Gdyni blisko stu żeglarzy.

– Bardzo się cieszę, że mistrzostwa nieustannie się rozwijają – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera strategicznego imprezy. – Jest to dla nas ważne, ponieważ PoZŻ od lat wspiera polonijne żeglarstwo. Jestem pewien, że regaty odbędą się w duchu fair play, a nasi goście wyjadą z Gdyni pełni pozytywnych emocji.

III Światowych Polonijnych

Dwanaście załóg rywalizowało w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy.
Fot. Tadeusz Lademann

W III Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich wystartuje osiemnaście załóg z dziesięciu państw – Austrii, Białorusi, Czech, Danii, Litwy, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Szwecji i Ukrainy. Wśród niech nie zabraknie dwójki z załogi ubiegłorocznych złotych medalistów, żeglarzy z Austrii i Irlandii – Stanisława Popka i Ireny Małek. Ponadto w rywalizacji weźmie udział pięć załóg z wojskowych uczelni morskich.

– W tym roku obchodzimy stulecie Akademii Marynarki Wojennej, która powstawała w Toruniu w 1922 roku – tłumaczy Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej. – Dlatego na regaty zaprosiliśmy cztery załogi z zagranicznych, wojskowych uczelni morskich i jedną naszą. Pozytywnie wpłyną one na poziom rywalizacji. Będą jednak startować w osobnej klasyfikacji.

Mistrzostwa rozpoczną się w sobotę 25 czerwca o godzinie 10 w Marinie Yacht Park w Gdyni. Jeżeli pogoda pozwoli, organizatorzy planują przeprowadzenie siedmiu wyścigów. Załogi, tak jak w latach ubiegłych, ścigać się będą na jachtach 2020. Uroczyste zakończenie mistrzostw zaplanowane jest w niedzielę 26 czerwca o godzinie 16.

Organizatorem III Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a partnerami strategicznymi Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski.

Patronat honorowy nad imprezą objęli prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, rektor AMW Tomasz Szubrycht i prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Mecenat finansowy sprawuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a medialny Polonijna Agencja Informacyjna, Rado Gdańsk i portal Żeglarski.info. Mistrzostwa organizowane są w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni.

Strona internetowa imprezy

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ