< Powrót
26
czerwca 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
polonijne
Rodzinne zdjęcie uczestników i organizatorów Mistrzostw.

II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie zakończyły się w Gdyni

Załoga żeglarzy z Austrii i Irlandii zwyciężyła w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich, które zakończyły się dzisiaj, 26 czerwca w Gdyni. Regaty rozegrano na Zatoce Gdańskiej, a uczestniczyły w nich załogi z 7 krajów.

– Byliśmy dobrze zgrani, choć to wydaje się niemożliwe, skoro żeglowaliśmy wspólnie pierwszy raz – mówił mieszkający na co dzień w Irlandii Miłosz Góralik ze zwycięskiej załogi. – Wynik był dla nas miłym zaskoczeniem, ale to w dużej mierze zasługa naszego znakomitego sternika. Jeśli chodzi o mnie, to ukończyłem liceum morskie i szkoliłem się na obozach żeglarskich, więc jakieś doświadczenie na wodzie mam. Nasza załoga jest średniozaawansowana, ale warunki na wodzie jak dla nas były wyśmienite. Nie było flauty, ale nie było też jakoś bardzo ekstremalnie.

Równie dobrze warunki na wodzie oceniają żeglarze z Czech, którzy zajęli czwartą lokatę.

– To był nasz pierwszy kontakt z łódką 2020, ale pływało się świetnie – przyznał sternik Zbigniew Jeżowicz. – Warunki wiatrowe były dobre no i najważniejsze, że nie padał deszcz. A jeśli chodzi o samą imprezę, to naprawdę jest na medal!

Drugą lokatę w Mistrzostwach wywalczyła załoga z Austrii, a trzecia była ekipa czeskich Polonusów.

W uroczystości zakończenia Mistrzostw uczestniczyli, poza zawodnikami, przedstawiciele instytucji, które przyczyniły się do ich organizacji. Obecni byli: Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska; przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego ambasador Witold Rybczyński; Tadeusz Pilat prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych; prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski; Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka budowniczego gdyńskiego portu inż. Tadeusza Wendy; prezes Dalmor Property Management Aleksandra Mietlicka; Marek Rudnicki, przedstawiciel polonijnej wspólnoty w USA; Anna Pogorzelska, kierownik Biura Zarządu w Porcie Gdynia; Jerzy Miotke z Kaszubskiego Forum Kultury. Obecny był także sekretarz generalny Węgierskiego Związku Żeglarskiego Andras Holczhauser.

– W naszym portfolio jest wiele imprez sportowych – mówił do zgromadzonych prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Bonisławski. – Jednak ta gdyńska impreza jest specyficzna, bo daje nadzieję na przyszłość, że będziemy mogli nie tylko zarazić młodych Polaków mieszkających za granicą sportem, ale i zachęcić do przyjazdu do Gdyni, do Polski. Mamy nadzieję, że ta impreza będzie się rozwijać i będzie przyciągać coraz większa liczbę miłośników żeglarstwa z różnych stron świata. Dziękuję wszystkim za udział w Mistrzostwach i życzę, byśmy spotkali się jak najczęściej, nie tylko tu w Gdyni, ale i na innych imprezach organizowanych przez Wspólnotę Polską.

Poza nagrodami dla zwycięzców, przyznano nagrodę Fair Play, która odebrała załoga z Austrii pływająca na jachcie nr 115. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika regat odebrał Marian Cieślak z Czech.

Równolegle z rywalizacją Polonusów trwały zmagania kadetów z Akademii Marynarki Wojennej, którzy ścigali się w finale Ligi Akademickiej. W tej rywalizacji najlepsza była załoga w składzie: Mateusz Pietrzak, Oskar Marczewski, Kamil Matanowski, Klaudiusz Sawczuk.

– Pływało się jak na jeziorze – relacjonował podchorąży Mateusz Pietrzak ze zwycięskiej załogi. – Wiało od lądu, co chwilę mieliśmy zmiany po 15, 20 stopni, ale generalnie wiatr dopisał, zwłaszcza dzisiaj. To był bardzo udany dzień.

Jak zadeklarował prezes PoZŻ, Bogusław Witkowski, obecność przedstawiciela Węgierskiej Federacji Żeglarskiej zaowocuje współpracą Pomorskiego Związku Żeglarskiego z żeglarzami znad Balatonu i realizacją wspólnych projektów.

Z kolei reprezentująca polonijnych żeglarzy z Chicago Marzena Oberski, która uczestniczyła w Mistrzostwach płynąc w załodze Polaków z Hanoweru, wyraziła w rozmowie z Żeglarski.info nadzieję, że w przyszłych edycjach tej imprezy żeglarze z Ameryki będą reprezentowani liczniej.

– Zwłaszcza, że wielu Polaków ze Stanów odwiedza Polskę – stwierdziła żeglarka z Chicago. – Dzięki temu impreza będzie się z roku na rok rozwijać, a grono uczestników będzie obejmować coraz więcej krajów.

Organizatorem Mistrzostw jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a patronat honorowy sprawowały: Polski Komitet Olimpijski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski, rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Partnerami strategicznymi imprezy były: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski, Spółka Dalmor SA – Grupa Kapitałowa Polskiego Holdingu Nieruchomości oraz Port Gdynia S.A. Polonijna Agencja Informacyjna i Żeglarski.info sprawowały patronat medialny nad Mistrzostwami. Regaty rozgrywano na jachtach klasy 2020.

Pełne wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ