< Powrót
11
czerwca 2021
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Gdyni
I ŚPMŻ rozegrano na Zatoce Gdańskiej we wrześniu 2020 r.

II ŚPMŻ – Polonusi będą ścigać się w Gdyni

13 załóg z Europy i Stanów Zjednoczonych zmierzy się w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. Tadeusza Wendy. Regaty w Gdyni potrwają od 25 do 26 czerwca. Żeglarze będą się ścigać na jachtach 2020.

Bazą imprezy będzie Marina Yacht Park, a wszystkie wyścigi rozegrane zostaną na Zatoce Gdańskiej. Do udziału w zmaganiach zaproszone zostały amatorskie załogi (4- lub 5-osobowe), które wspierane będą przez profesjonalnych skipperów. Zawodnicy reprezentować będą m.in.: Austrię, Szwajcarię, Czechy, Niemcy, Szwecję, Danię oraz Stany Zjednoczone. Polonusi zawitają do Gdyni w czwartek 24 czerwca, a dzień później rozpoczną się regaty.

Załoga z Austrii-Wiednia (Amatorski Yachtclub Spinnaker).

Rywalizacja zostanie poprzedzona losowaniem – każda załoga zostanie przydzielona do konkretnego jachtu klasy 2020. W piątek start do pierwszego wyścigu regat przewidywany jest na godzinę 11, zaś w sobotę na godz. 11.30. Przedtem uczestnicy zawodów wezmą udział w uroczystości odsłonięcia tablic Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, co połączone będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021.

Załoga z Czech.

– Tegoroczne Mistrzostwa cieszą się większym zainteresowaniem w porównaniu z edycją ubiegłoroczną – mówi Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej. – Spodziewamy się nawet załogi ze Stanów Zjednoczonych. Swoją obecność na wydarzeniu zapowiedziała Angelika Głowienka, dyrektor Departamentu Sportów Wyczynowych w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy. W ubiegłym roku triumfowała załoga z Czech, jak będzie tym razem – przekonamy się wkrótce.

II ŚPMŻ to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. Regaty wpiszą się w obchody corocznego Święta Morza, które odbędzie się w tym czasie w Gdyni.

Organizatorem Mistrzostw jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a patronat honorowy sprawują: Polski Komitet Olimpijski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski, rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Partnerami strategicznymi imprezy są: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski, Spółka Dalmor SA – Grupa Kapitałowa Polskiego Holdingu Nieruchomości oraz Port Gdynia S.A.

Polonijna Agencja Informacyjna i Żeglarski.info sprawują patronat medialny nad Mistrzostwami.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ