< Powrót
28
czerwca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
ile kosztuje

Ile kosztuje żeglarstwo?

Uchodzi za jedną z bardziej kosztownych dyscyplin sportowych oraz drogie i elitarne hobby, na które stać tylko nielicznych. Ile tak naprawdę kosztuje żeglarstwo?

Nie ma hobby ani dyscypliny sportowej, z którymi nie wiązałyby się jakieś koszty. Nawet do amatorskiego biegania, uchodzącego za najtańszą aktywność fizyczną, potrzebne są buty sportowe, które mogą sporo kosztować. Żeglarstwo jako zajęcie specjalistyczne i techniczne wymaga zarówno umiejętności (lub towarzystwa osób posiadających umiejętności), jak i sprzętu, co niesie ze sobą wydatki. Mitem jest jednak, że tylko bogatych na nie stać.

Ile kosztuje sportowa szkółka żeglarska?

Rozpoczęcie przygody z żeglarstwem od klasy Optimist w klubie nie jest drogie. Miesięczny koszt wynosi około 300 zł, a dziecko dostaje do dyspozycji klubową łódkę. Nie jest to więc wydatek znacznie większy niż szkółki innych dyscyplin sportowych. Jeżeli młody zawodnik okaże się zdolny i złapie bakcyla, rodziców może czekać już inwestycja w regatowego Optimista – a to już koszt blisko 10 000 zł. Przy przechodzeniu na następne klasy koszty łódek rosną oraz pojawia się konieczność opłacania wyjazdów na zagraniczne regaty i zgrupowania. Na szczęście utalentowani zawodnicy mają szanse na stypendia, więc nie cały ciężar spoczywa na rodzicach i klubach.

Zamiast wieloletniej przygody w szkółce i powolnego wspinania się po szczeblach sportowej kariery, można też dać dziecku spróbować żeglarskiej przygody na obozach, koloniach i półkoloniach żeglarskich. Ich koszt jest różny w zależności od długości, ale najczęściej wynosi 500-800 złotych za pięć dni zajęć.

ile kosztuje

Choć nowe łódki sportowe bywają drogie, na początku żeglarskiej przygody klubowe używane, klubowe jednostki w zupełności wystarczą.
Fot. Tadeusz Lademann

Ile kosztuje kurs żeglarski?

Żeby pływać na większych łódkach rekreacyjnych czy regatowych po wodach śródlądowych i morskich przyda się kurs żeglarski. Oczywiście dla mniejszych jednostek nie jest on niezbędny, ale warto w ten sposób nabyć wiedzę i umiejętności. Kurs na patent żeglarza jachtowego kosztuje około 1300 zł, a na jachtowego sternika morskiego około 1800 zł. Do tego dochodzą opłaty za egzamin i wydanie patentu, które zamykają się w 400 zł. Oczywiście są też kursy, na których można podnosić swoje żeglarskie umiejętności, m.in. w zakresie ratownictwa, meteorologii i pływania regatowego. Ich koszt może się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje żeglowanie?

Żeby pływać nie trzeba od razu kupować lub czarterować jachtu. Wielu kapitanów szuka załogantów, a cena np. kilkudniowego rejsu po Bałtyku wynosi około 1000-1500 zł. Jeszcze lepszym wyborem jest wstąpienie do klubu żeglarskiego – roczna składka to najczęściej 200-400 zł (lub mniej w przypadku uczniów i studentów), w zamian za co ma się możliwość pływania na klubowych jednostkach. Oczywiście niektóre takie organizacje oczekują także udziału w pracach na rzecz klubu.

Inną opcją jest czarter. Za wynajęcie jachtu na Mazurach w sezonie dla sześciu osób trzeba zapłacić około 600-800 zł za dobę. Ceny za jacht na Bałtyku są nieco wyższe, a przedział to około 900-1200 zł za dobę. Czarter w popularnej Chorwacji to koszt około 1500 zł za dobę. Oczywiście są to ceny minimalne – za nowsze i bardziej luksusowe jednostki trzeba oczywiście zapłacić więcej.

ile kosztuje

Nowe jachty wcale nie są poza zasięgiem przeciętnego polskiego żeglarza.
Fot. Tadeusz Lademann

Ile kosztuje jacht?

Zamiast pływać na wynajętych jednostkach, można też nabyć własny jacht. Niewielką, używaną łódkę mieczową na wody śródlądowe można kupić już za kilka tysięcy złotych, a za nową kilkanaście. Nowe większe jednostki z pełnym wyposażeniem, na których można pływać zarówno po śródlądziu, jak i po przybrzeżnych wodach morskich oraz startować w regatach – np. Omegi, lub jachty 2020 – można nabyć już za około 30 000 – 40 000 zł. Większą kwotę trzeba wydać za większy i nowy jacht kabinowy – tu ceny rozpoczynają się od około 60 000 zł. Oczywiście jednostkę trzeba konserwować i myć, ale większe i kosztowniejsze remonty przeprowadza się rzadko.

Ile kosztuje cumowanie oraz postój jachtu na placu?

Tu rozpiętość cen jest duża, w zależności od akwenu i dostępnej infrastruktury. Na jeziorze Śniardwy doba postoju jachtu wynosi, w zależności od długości jednostki i liczby osób, od około 50 do 90 zł za dobę. W nadmorskich marinach i portach jachtowych ceny są podobne. Z kolei za zimowy postój jachtu trzeba zapłacić od stu do nawet kilkuset złotych za miesiąc.

Jak zatem widać uprawianie żeglarstwa nie musi być drogie. Dzięki działalności w klubie żeglarskim pływać można niemal za darmo. Tygodniowy rejs – nawet na wyczarterowanej łódce – nie jest bardziej kosztowny od tygodniowego urlopu na lądzie. Z kolei własna jednostka śródlądowa jest znacznie tańsza od samochodu osobowego, który jest w końcu obecny w większości polskich rodzin. Na co więc czekacie?

PODZIEL SIĘ OPINIĄ