< Powrót
28
czerwca 2024
Tekst:
Filip Lipski, Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Kadr

Intensywny czas żeglarskich kadr na Pomorzu

Licząca 148 osób Pomorska Kadra Wojewódzka od ponad dwóch miesięcy realizuje swoje plany szkoleniowe. Jest już na półmetku sezonu, bo na 85 zaplanowanych akcji szkoleniowych odbyły się już 42.

Najmłodsi, czyli Kadra Wojewódzka Młodzików (KWM) składa się z dwóch grup szkoleniowych. Pierwsza z nich startująca na Optimistach zrealizowała zgrupowanie w Pucku ze startem w Pucharze KS Zatoka Puck oraz starty w Memoriale Ottona Weilanda w Charzykowach i Pucharze Trzech Ryb w Giżycku. Starty w tych regatach były przygotowaniami do najważniejszych dla grupy B zawodów: Mistrzostw Polski Młodzików, które odbędą się w końcu sierpnia w Gdyni i Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w pierwszy weekend października w Żninie.

Druga grupa szkoleniowa młodzików to deskarze startujący w klasach Techno i iQFoil. W ramach działań KWM ma za sobą start w Pucharze PZŻ, który odbył się w Krynicy Morskiej pod koniec maja oraz są w trakcie zgrupowania w Pucku. Ich przygotowania koncentrują się na celach szkoleniowych, przygotowujących do startu w Mistrzostwach Polski Młodzików, które odbędą się dla iQFoil na przełomie sierpnia i września, a dla Techno na początku września.

Dla Pomorskiej Kadry Wojewódzkiej Juniorów Młodszych najważniejsze regaty krajowe do jakich się przygotowują to Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży dla klas iQFoil, ILCA4, Optimist, oraz Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych dla klas Cadet i Open Skiff. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbędzie się w sierpniu w Dziwnowie. Cadeciarze zaczynają swoje Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Pucku na początku lipca, a Open Skiff będzie się ścigał w Sopocie na początku września.

Juniorzy i młodzieżowcy mają za sobą już 14 akcji szkoleniowych, a przygotowywali się do najważniejszych zmagań startując w regatach które odbywały się w Zegrzu (ILCA), w Pucharze PZŻ w Krynicy Morskiej – klasy ILCA, 420, 470, 29er, iQFoil.

Plany szkoleniowe były realizowane także na zgrupowaniach w Pucku i Gdyni. Weryfikacją efektów pracy podczas konsultacji startowych i zgrupowań dla juniorów będzie start w Mistrzostwach Polski, które odbędą się w Pucku na początku września.

Za realizację planów poszczególnych grup szkoleniowych odpowiedzialni są ich trenerzy koordynatorzy. W KWM grupę widsurfingową prowadzi Natalia Wójcik z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, a Optimiściarzami U13 (grupa B) od lat zajmuje się Dariusz Dołęga z YKP Gdynia. Kadrowiczów z Optimista U16 prowadzi Dominik Schutta z YKP Gdynia, a iQFoil’a U17 koordynuje Robert Pellowski z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Działaniami w klasie Cadet zajmuje się Rafał Kranciszewski z ŻUKS Stężyca.

Klasami mającymi swoich zawodników zarówno w Kadrze Wojewódzkiej Juniorów jak i Kadrze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych są 29er prowadzone przez Ewę Romaniuk (YKP Gdynia), 420 szkolona przez Marcina Mickiewicza, trenera KNJ oraz ILCA, którą opiekuje się Mirosław Laskowski z ChKŻ. Juniorów z iQFoil prowadzi Jan Suliński z SKŻ.

– Mam nadzieję na tak dobre wyniki naszych żeglarzy w tym sezonie jak w latach poprzednich – mówi Filip Lipski, trener koordynator Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Dziękuje wszystkim trenerom za wytężoną pracę w przygotowaniach do startów głównych, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych. Liczę na powtórzenie wyniku z ubiegłego roku i zwycięstwo żeglarstwa w klasyfikacji Systemu Sportu Młodzieżowego w województwie pomorskim.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ