< Powrót
31
lipca 2015
Tekst:
mat. prasowe MW
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak

„Iskra” wróciła do Gdyni

Żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej ORP „Iskra” zacumował w czwartek 30 lipca w gdyńskim porcie wojennym. Jednostka wróciła z sześciotygodniowego rejsu nawigacyjno-szkoleniowego. Podchorążowie uczestniczyli też w regatach The Tall Ships Races.

Na pokładzie „Iskry” było 37 studentów I roku Akademii Marynarki Wojennej. Wśród nich dwie przedstawicielki Bułgarskiej Marynarki Wojennej. Trasa rejsu prowadziła przez Morze Bałtyckie – Cieśniny Duńskie– Morze Północne – Kanał Angielski – Morze Irlandzkie – Morze Północne – Morze Bałtyckie.

Podchorążowie, zgodnie z planem, zakończyli praktyczne szkolenie na morzu 27 lipca, w norweskim porcie  Kristiansand, skąd wojskowym samolotem powrócili do Gdyni. „Iskrę” do macierzystego portu przyprowadziła stała załoga.

W czasie rejsu podchorążowie uczyli się podstaw marynarskiego rzemiosła, a zwłaszcza żeglarstwa. Zapoznali się z warunkami nawigacyjno-hydrograficznymi i hydrologiczno- meteorologicznymi na akwenach objętych trasą rejsu. Doskonalili również umiejętności w pełnieniu wacht morskich, obsługi urządzeń, sprzętu i takielunku żaglowca. W związku z trudnymi warunkami panującymi w tym czasie na morzu, praktyki okazały się niezwykle wymagające.

ORP „Iskra”

Barkentyna projektu B79/II. Na co dzień bazuje w Gdyni. Wchodzi w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Ponad 200 dni w roku załoga żaglowca przebywa w morzu. Na jej pokładzie rejsy szkoleniowe odbywają przyszli oficerowie Marynarki Wojennej. W 1989 „Iskra”wywalczyła główną nagrodę Tall Ships Races. W 1990 roku została wyróżniona przez sekretarza generalnego ONZ Medalem Pokoju. Za największy sukces żaglowca uznać należy opłynięcie globu ziemskiego w latach 1994-1995. Żaglowcem ORP „Iskra” dowodzi kmdr ppor. Jacek Miłowski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ