< Powrót
15
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski/Oficynamorska.pl
Gdynia 400
Jacht „Smoke” (w środku) był najlepszy w grupie ORC w regatach Gdynia 400.

Jacek Roszyk i Dominik Nowak zwyciężyli w regatach Gdynia 400

Tylko połowa jachtów ukończyła w niedzielę 14 czerwca regaty Gdynia 400 – inauguracyjną imprezę cyklu Off-Short Racing. Pierwsze miejsce w grupie ORC zajął jacht „Smoke”, na którym płynęli Jacek Roszyk i Dominik Nowak.

Osiem jachtów wystartowało w środę 10 czerwca w regatach Gdynia 400, jednej z pierwszych, po zdjęciu obostrzeń związanych z pandemią, offshorowych imprez na świecie. Sześć – „Vataha 2”, „Double Scotch”, „Smoke”, „Dancing Queen”, „Quanta” i „Unique” – w grupie ORC, a dwa – „MIK 904” i „Diamant 650” – w grupie Mini 650. Trasa regat, o długości 433 Mm, prowadziła z Gdyni do Łeby, z ominięciem wirtualnego punktu umiejscowionego na południe od znaku Ölands södra grund, i z powrotem. Ukończyły ją tylko cztery jachty.

– Na początku mogliśmy przypuszczać, że będzie lekkowiatrowa pogoda, ale przerodziła się w średniowiatrową i wiało do 6 stopni w skali Beauforta – mówi Paweł Wilkowski, organizator regat. – Nie mam jeszcze precyzyjnych informacji, ale jachty wycofywały się z przyczyn technicznych. Ja porwałem foka i nie miałem na czym płynąć.

Pierwsze miejsce w Gdynia 400 w grupie ORC zajęli Jacek Roszyk i Dominik Nowak (niezrzeszeni) na jachcie „Smoke”, drugie Maciej Hejna i Urszula Ziemska (niezrzeszeni) na „Double Scotch”, trzecie Maciej Banach i Łukasz Korab (niezrzeszeni) na „Unique”, a czwarte – choć byli pierwszym jachtem na mecie – Jerzy Matuszak i Maria Kurant (niezrzeszeni) na „Dancing Queen” .

Gdynia 400 zainaugurowały tegoroczną edycję cyklu regat załóg dwuosobowych Off-Short Racing. Następną imprezą, która odbędzie się w dniach 26-28 czerwca, będzie Nord Cup B8 Race o długości około 130 Mm.

Regaty Gdynia 400 wchodzą w skład Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski 2020. Organizatorem imprezy był Start-Up Paweł Wilkowski we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, a patronem medialnym portal Żeglarski.info.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ