< Powrót
3
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marynarki Wojennej
Uczestnicy regat otwarcia sezonu w JKMW Kotwica w Gdyni.

Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica regatami otworzył sezon 2021

Dziewięć załóg rywalizowało w weekend 1-3 maja w regatach otwarcia sezonu w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni.

Żeglarze z JKMW Kotwica tradycyjnie regatami w długi weekend majowy rozpoczęli sezon żeglarski. W dniach 1-3 maja na wodach Zatoki Gdańskiej przeprowadzono trzy wyścigi – Puchar Komandora JKMW Kotwica – Memoriał Kmdr Edwarda Kinasa, Puchar Flagi Państwowej i Puchar Konstytucji 3 Maja.

– Pogoda przez cały weekend była zmienna i dosyć trudna – mówi Jerzy Brezdeń, wicekomandor Kotwicy, sternik jachtu „Hadar” i złoty medalista ubiegłorocznych Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg wieloosobowych. – W sobotę było bardzo fajnie, bo wiatr był średni, nie padało i było trochę słońca. Wczoraj było trudno, bo mocno wiało i przede wszystkim cały czas lał deszcz. Na dodatek przed metą w Gdańsku były duże fale, które tarmosiły jachtem. Dzisiaj mieliśmy krótszy wyścig, więc pogoda nie doskwierała. Podczas regat jachty się sprawdziły i nie było większych awarii. Przy czym my na „Hadarze” mieliśmy problem z takielunkiem – zerwały nam się śruby na ściągaczach i tylko dzięki czujności załogi uratowaliśmy maszt przed stratą.

W zawodach wzięło udział dziewięć załóg, które rywalizowały w klasach ORC i KWR oraz w grupie Open. W sobotę Pucharze Komandora JKMW Kotwica – Memoriał kmdr Edwarda Kinasa w grupie Open I zwyciężył Maciej Polański (JKMW Kotwica) na „Nauticusie”, w Open II Kamil Nowakowski (niezrzeszony) na „Solenie”, w klasie KWR Jacek Gnyszka na „Doboszu”, w klasie ORC A Jerzy Brezdeń (JKMW Kotwica) na „Hadarze”, a w ORC B Czesław Perlicki na „Aquili”.

Marynarki Wojennej

Od lewej: komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński i Jerzy Brezdeń.
Fot. Tadeusz Lademann

W niedzielę w Pucharze Flagi Państwowej i w poniedziałek w Pucharze Konstytucji 3 Maja w grupie Open I najlepszy był Andrzej Załucki na „Tornadzie”, w Open II Kamil Nowakowski na „Solenie”, w KWR Jacek Gnyszka na „Doboszu”, a w ORC A Jerzy Brezdeń na „Hadarze”. Puchar Przechodni Komandora JKMW Kotwica za ukończenie wszystkich wyścigów niezależnie od pogody trafił do załogi „Solena”.

Po zakończeniu regat sezon żeglarski 2021 w Jacht Klubie Marynarki Wojennej Kotwica można było uznać za otwarty.

Organizatorem regat był Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, a współorganizatorami Pomorski Związek Żeglarski i Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej. Wyniki regat będą ujęte w klasyfikacji klubowego Pucharu Kaprów 2021 w klasie ORC oraz zaliczają się do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ