
Jacht „Mazurek” trafił do Narodowego Muzeum Morskiego
Legendarny jacht „Mazurek”, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat, został kupiony przez Narodowe Muzeum Morskie. Jednostka nie znajdzie się jednak w muzealnym magazynie, ale ma dalej pływać.
„Mazurek” jest jednym z niewielu istniejących jachtów, które trwale zapisały się w historii światowego żeglarstwa. Na nim bowiem Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w latach 1976-1978 samotnie opłynęła świat. Był to nie tylko trzeci samotny, polski wokółziemski rejs, ale przede wszystkim pierwszy w dziejach, który zrealizowała kobieta.
Przez ostatnie lata jacht był w prywatnych rękach. Zasłużoną jednostką zainteresowało się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które od miesięcy rozmawiało z właścicielami o jego zakupie.
W grudniu 2022 roku, dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół NMM, umowa została podpisana. „Mazurek” nie trafi jednak do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, gdzie prezentowane są inne zabytkowe jachty – „Opty”, „Dal” i „Kumka IV”.
– W odróżnieniu od innych, pozyskanych wcześniej jednostek, nowy nabytek ma pozostać w czynnej służbie na rzecz wychowania morskiego i edukacji żeglarskiej. Stanie się tak, gdyż zasłużona jednostka wciąż znajduje się w dobrym stanie technicznym. Chcemy, aby przez kolejne lata jacht brał udział w imprezach żeglarskich oraz służył dzieciom, młodzieży i muzealnym załogantom w podnoszeniu żeglarskich umiejętności – wyjaśnia Radosław Paternoga z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Placówka planuje sprowadzić jacht do Gdańska wiosną przyszłego roku. Wcześniej czekają je formalności związane z dopuszczeniem do eksploatacji i organizacją postoju.
„Mazurek” zbudowany został w 1976 roku w Gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi, na bazie seryjnie produkowanego „Szmaragdu III”, specjalnie na wokółziemski rejs Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. Konstruktorem jednostki był zaś Wacław Liskiewicz – doświadczony żeglarz i inżynier oraz mąż Krystyny. W latach 1976-1978 Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta w historii samotnie opłynęła świat.
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na „Mazurku”. Fot. arch. Wojciecha Samolińskiego
18 czerwca 1978 roku żeglarka została hucznie powitana w Gdańsku, a niedługo później „Mazurek” trafił do Centralnego Ośrodka Polskiego Związku Żeglarskiego w Trzebieży. Przez kolejne kilkanaście lat służył tam do rejsów szkoleniowych, jednak na początku lat 90. trafił na ląd, a w 1995 roku został wystawiony na sprzedaż. Jacht kupili, a następnie odrestaurowali szczecińscy żeglarze – Urszula i Marek Hermachowie. W 2010 roku „Mazurek” został zwodowany i przez następne lata pływał w rodzinnych rejsach po Zalewie Szczecińskim i Bałtyku. W 2022 roku jacht kupiło Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.