< Powrót
17
maja 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Archiwum prywatne
Kapitan Andrzej Kopytko.

Jacht „Opole” popłynie wokół Islandii

Kapitan Andrzej Kopytko na jachcie „Opole” ma zamiar opłynąć Islandię. Start do rejsu ma nastąpić z Gdańska na początku czerwca 2024 roku.

– Mając w pamięci wszystkie dotychczasowe projekty żeglarskie, to mogę powiedzieć, że na miesiąc przed startem jesteśmy gotowi – mówi Andrzej Kopytko. – Zawsze robiliśmy te przygotowania na ostatnią chwilę i jakby się nie zaplanowało, to ostatniego dnia było jeszcze sporo do zrobienia. Tydzień temu stwierdziłem, że wszystko jest zrobione i można wypływać.

Dotychczasowe projekty żeglarskie Andrzeja Kopytko były samotnymi wyzwaniami. Przygotowywał je sam, więc nie było łatwo zdążyć na czas. Tym razem było inaczej, bo kapitan Kopytko nie jest sam i mógł liczyć na pomoc uczestników załóg, które popłyną na „Opolu”.

7 czerwca 2024 roku załoga jachtu „Opole” wyruszy z Gdańska w ekspedycję dookoła Islandii „Opole Around Iceland”.

– Ze względu na Bałtyk i przeważające zachodnie wiatry traktuję ten termin elastycznie – dodaje Andrzej Kopytko.

Trasa rejsu jachtu “Opole”.

Celem rejsu oprócz, stanowiącego duże wyzwanie dla załogi 10-metrowego jachtu czyli okrążenia Islandii, jest plan przekroczenia koła podbiegunowego. Jeśli pogoda będzie sprzyjać żeglarze zobaczą dzień polarny. W planach załogi „Opola” mają także bardzo dużo zwiedzania.

– Zaczynając od Norwegii planujemy zwiedzić półkę skalną w Preikestolen i zamkniętą już elektrownię wodną we Flørlinad nad Lysenfjorden – dodaje Andrzej Kopytko. – Następnie wzgórza, skały oraz pastwiska Szetlandów i Wysp Owczych, czy w końcu lodowce i wulkany Islandii. Natomiast to, na co liczymy najbardziej, to zobaczenie przyrody, wielorybów, orek, fok oraz ptactwa zasiedlającego Islandię.

Trasa całego rejsu to ponad 4000 mil morskich trudnego nawigacyjnie akwenu. Jacht „Opole” popłynie najpierw przez Morze Bałtyckie, akwen Skagerraku i Kattegatu, a następnie wyjdzie na Morze Północne i sam Ocean Atlantycki. Rejs „Opola” jest planowany etapowo, to znaczy, że każda z ekip biorących udział w ekspedycji odpowiada za przygotowanie etapu rejsu, jachtu oraz zapasy.

Rejs wokół Islandii to ponad 4000 mil morskich do pokonania.

W rejsie z Havn (Islandia) do Stavanger (Norwegia) jacht poprowadzi Asia Pajkowska, jedna z najlepszych polskich żeglarek.

– Liczymy, że rejs i odwiedzenie tych wielu egzotycznych miejsc pozwoli także na promocję „Opola” i zachęci do odwiedzenia naszego kraju, a przede wszystkim stolicy naszego regionu – przekonuje Andrzej Kopytko.

Plan rejsu „Opole Around Iceland”

07.06 – 09.06 Start z Gdańska w kierunku Świnoujścia, 13.06 – 22.06 Start ze Świnoujścia do Stavanger, dokąd „Opole” popłynie przez Sassnitz, Kopenhagę i Limfjord, 23.06 – 10.07 Start ze Stavanger do Reykjaviku, 12.07 – 19.07 Zwiedzanie Islandii oraz trekking po lodowcu, 20.07 – 31.07 „Opole” okrąży Islandię i zawinie m.in. na arktyczna wyspę Grimsey, gdzie możliwe będzie zobaczenie wielorybów w zatoce Húsavík, 01.08 – 16.08 „Opole” wyruszy z Havn do Stavanger, 17.08 – 30.08 Powrót do Gdańska.

Patronem rejsu jest Pomorski Związek Żeglarski i portal Żeglarski.info.

Strona internetowa wyprawy

Konto na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ