< Powrót
10
maja 2021
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Pixabay
po rzekach
Kanał Gotyjski.

Jachtem po rzekach i kanałach Europy – najpopularniejsze trasy

Żegluga rzeczna nie jest wśród polskich żeglarzy zbyt popularna. Kto jednak pływał jachtem po rzekach i kanałach Europy, wie że dostarcza ona niezapomnianych wrażeń. Które trasy wybrać? 

Które europejskiej rzeki są najlepsze do uprawiania jachtingu? Sekwana jest żeglowna od ujścia do niej rzeki Aube, do ujścia w rejonie Havru, ale pływać można także po Loarze, Dunaju, Renie i wielu innych rzekach, a przemieszczanie się drogami wodnymi po niemal całej Europe ułatwia system kanałów.

Gdzie zacząć rejs rzekami Europy? Można w Polsce, można też przewieźć łódkę w wybrane miejsce lub wyczarterować jacht na konkretnym europejskim akwenie. Firmy wynajmujące jednostki – jachty, barki, motorówki – można znaleźć za pośrednictwem internetu. Jeśli wyruszamy z Polski, w zależności, na którą rzekę chcemy się dostać – możliwości mamy kilka. Najważniejsze jednak, by rejs śródlądowy po obcych wodach dokładnie zaplanować, sprawdzić dostępność kanałów i przystani. Warto też zapoznać się z informacjami dotyczącymi wymaganych uprawnień obowiązujących skipperów w danym kraju.

Jachtem po rzekach przez Europę

Z Wrocławia dotrzemy do Berlina i na Bałkany. Płynąc najpierw Odrą, musimy skierować się do Niemiec, a stamtąd do Francji, skąd ponownie kierujemy się na wschód i kanałem Ren-Men-Dunaj docieramy do Dunaju.

Trasę z Gdańska do Morza Śródziemnego opisał Piotr Przeździecki w książce „Katamaranem przez rzeki i kanały Europy”. To zapis rejsu, który odbył z żoną Jolantą. Para żeglarzy popłynęła w górę Wisły do Noteci, potem Wartą i Odrą, przez Mittellandkanal i Ren, dotarła do Holandii i Belgii, a stamtąd do Francji, by na koniec, kanałami i rzekami, wpłynąć do Morza Śródziemnego.

Z Gdańska da się dopłynąć nawet do Barcelony. Wystarczy pożeglować do Szczecina, Hannoveru, Liege, a potem (przez Albertkanaal i Mozą) do Paryża. Do Francji na jachcie „Aclor” dotarli w 2012 r. żeglarze gdyńskiego JKM Gryf. Ze stolicy Francji, przez Avinion dopłyniemy do Barcelony.

Przez Polskę przebiegają trzy międzynarodowe drogi wodne: E30 (łącząca Morze Bałtyckie z Dunajem w Bratysławie), E40 (łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym) i E70 (łącząca Atlantyk z Morzem Bałtyckim). Ważnym uzupełnieniem możliwości żeglugowych i dotarcia także do skandynawskich arterii śródlądowych, będzie powstający kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Żeglować bez przeszkód można po całym południu Europy. Także po Bałkanach i taki rejs marzy się naszemu niedawnemu rozmówcy Wojciechowi Skórze, dla którego podróże jachtem po rzekach Europy to sposób na życie. Ten żeglarz dotarł wodnymi drogami śródlądowymi nie tylko do Paryża, czy Bazylei, ale także na wschód, do samego Chersonia nieopodal Odessy.

Żegluga w Utrechcie. Fot. Wojciech Skóra

Najciekawsze kanały śródlądowe Europy

Mittellandkanal (pol. Kanał Śródlądowy) – kanał żeglugowy w Niemczech o długości 325 km, pomiędzy kanałem Dortmund-Ems a Łabą. Jest najdłuższą drogą wodną Niemiec.

Kanał Ren–Men–Dunaj (dawniej Droga Wodna Ren–Men–Dunaj) – kanał żeglugowy w Niemczech, łączący Morze Północne z Morzem Czarnym. Składa się ze skanalizowanych odcinków rzek Men (od jej ujścia do Renu do miasta Bamberg), Regnitz (lewy dopływ Menu) i Altmühl (lewy dopływ Dunaju), połączonych kanałem Men-Dunaj oraz Dunaju od miasta Kelheim do Ratyzbony (Regensburg). Ma długość 171 km i rozlokowano na nim 16 śluz. Głównymi miastami nad kanałem są Frankfurt nad Menem, Würzburg, Bamberg, Norymberga i Ratyzbona. Jest to jedyna śródlądowa droga wodna łącząca Morze Północne i Morze Czarne.

Kanał Rodan-Ren – kanał żeglowny we wschodniej Francji; łączy dorzecza Rodanu i Renu, od Saony przez rzeki: Doubs i Ill, do Renu w pobliżu Strasburga. Kanał ma 320 km długości i znajdują się na nim aż 164 śluzy.

Kanał Południowy – kanał o długości 240 km na południu Francji, łączący Garonnę (koło Tuluzy) ze śródziemnomorskim portem Sète.

Kanał Aragoński (hiszp. Canal Imperial de Aragón) – żeglowny i irygacyjny kanał wodny o długości 110 km. Jego początek znajduje się w Fontellas, w prowincji Nawarra, a koniec w Saragossie.

Kanał Kastylijski – kanał o długości ponad 200 kilometrów. Przebiega przez prowincje Palenca, Burgos i Valladolid. Trasa usiana jest śluzami, młynami, mostami i akweduktami. Po drodze nie brakuje drzew i terenów będących siedliskami dzikiej zwierzyny, w tym ptactwa rzecznego. Sprawia to, że jest to bardzo malowniczy szlak wodny.

Kanał Gotyjski – najdłuższy śródlądowy kanał wodny Szwecji o długości 190,5 km, z czego 87 km to odcinki sztuczne. Kanał łączy Sjötorp nad jeziorem Wener z Mem nad Morzem Bałtyckim. Kanał wyposażony jest w 58 śluz. Jedne z ciekawszych to schody Carla-Johana – układ siedmiu połączonych śluz nad jeziorem Roxen. W dwóch miejscach kanał biegnie akweduktami nad drogą szybkiego ruchu.

Kanał Kennet and Avon – malowniczo usytuowany kanał wodny w południowej Anglii, w hrabstwach Berkshire, Wiltshire i Somerset, łączący rzekę Kennet (dopływ Tamizy) z Avon. Długość kanału wynosi 92 km.

Co myślisz o tym artykule?
+1
33
+1
1
+1
2
+1
14
+1
1
+1
2
+1
3

PODZIEL SIĘ OPINIĄ