< Powrót
14
lipca 2015
Tekst:
PEM
Zdjęcie:
PEM

Jak wygląda życie na wodzie – rejs laureatów

12 lipca zakończył się rejs laureatów konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku „Świat za sto lat”. Po siedmiu dniach żeglowania załoga zacumowała w Marinie Gdańsk. Uczestnicy odebrali dyplomy dokumentujące „chrzest morski” z rąk kapitana Andrzeja Kopytko.

– To było coś nowego – mówił Kuba, uczeń liceum ogólnokształcącego z Nakła nad Notecią. – Nie raz oglądaliśmy z plaży pływające w oddali jachty, a teraz mieliśmy okazję wziąć udział w rejsie i zobaczyć jak wygląda życie na wodzie. Dużo się nauczyłem i jeśli tylko będę miał szansę, chciałbym kontynuować żeglarską edukację.

Trasa rejsu wiodła wzdłuż polskiego wybrzeża z przystankami w Gdańsku, Gdyni, w Sopocie, w Jastarni, we Władysławowie oraz na Helu, gdzie uczestnicy wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez pracowników Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Swoje pierwsze żeglarskie szlify uczniowie zdobywali na pokładzie wyjątkowej jednostki – „True Delphia”. To jacht przystosowany do żeglugi oceanicznej, na którym kapitan Andrzej Kopytko planuje w 2017 roku wystartować w regatach samotniczych przez Atlantyk, OSTAR 2017. Rejs odbędzie się w ramach realizowanego projektu Ocean17, którego partnerem honorowym jest polska stocznia jachtowa Delphia Yachts.

To był czas nauki, pracy, sprawdzenia się w trudnych warunkach. Załoganci podczas rejsu wypływali ponad 12 godzin w warunkach 7-8 w skali Beauforta.

– Dla mnie, żeglarza samotnika było to bardzo budujące doświadczenie, które mocno przywróciło wiarę w młode pokolenie oraz sens i potrzebę wychowania młodzieży w duchu i tradycji żeglarskiej – podsumował rejs kpt. Andrzej Kopytko.

Wakacyjny rejs, tradycyjnie już, jest nagrodą główną w konkursie organizowanym każdego roku w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Ponadto zwycięzcy otrzymali wodoodporne aparaty fotograficzne Fujifilm XP80, dzięki którym mogli niezależnie od warunków dokumentować swoją żeglarską wyprawę.

Laureaci wybrani zostali spośród autorów prawie trzystu prac nadesłanych z całej Polski. Zadanie konkursowe nawiązywało do hasła Światowego Dnia Wody 2015: „Woda a zrównoważony rozwój”. Konkurs „Świat za sto lat” został wpisany w program polskich obchodów 70. rocznicy istnienia ONZ. Patronat honorowy objął minister środowiska oraz Ośrodek Informacji ONZ w Polsce. Wsparcia merytorycznego udzieliła Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program realizowany od 2010 roku na zlecenie prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, ambasador Miasta Gdańska ds. morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ