< Powrót
31
sierpnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
wagrowiec.eu
Jan Springer
Uczestnicy regat jachtów sterowanych radiem w Wągrowcu.

Jan Springer ponownie mistrzem Polski w klasie F5-M

W niedzielę 29 sierpnia w Wągrowcu zakończyły się regaty jachtów sterowanych radiem. Złoty medal w klasie F5-M zdobył Jan Springer z Jacht Klubu Morskiego Roda Gdynia, multimedalista mistrzostw Polski i świata w tej klasie.

Trwające od czwartku 26 sierpnia zawody składały się z dwóch części – eliminacji do mistrzostw Polski w klasie F5-E oraz mistrzostw Polski w klasie F5-M. Łącznie rywalizowało w nich ponad 30 zawodników z Polski i Niemiec.

W mistrzostwach Polski w klasie F5-M pewne zwycięstwo odniósł Jan Springer (JKM Roda Gdynia), który wygrał wszystkie jedenaście przeprowadzonych wyścigów. Dla zawodnika jest to kolejny sukces w tej klasie – w 2019 i 2017 roku zdobywał w niej mistrzostwo świata, a w latach 2020, 2019, 2018, 2016 i 2015 mistrzostwo Polski.

Jan Springer

Medaliści mistrzostw Polski w klasie F5-M. Trzeci od lewej, w pierwszym rzędzie, Jan Springer. Fot. wagrowiec.eu

– Wiatr był bardzo zmienny, od silniejszego po bardzo słaby, mieliśmy więc pełen przekrój – opowiada Jan Springer. – Akwen też był wymagający, ale Wągrowiec jest moim rodzinnym miastem, dużo tu pływałem i to zaprocentowało. Udało mi się wygrać wszystkie wyścigi, ale były oczywiście momenty, kiedy wszyscy deptali mi po piętach. Popełniałem też błędy na starcie, ale później za sprawą szczęścia i znajomości akwenu udawało mi się przecinać linię mety jako pierwszemu.

Kolejne trzy miejsca w klasyfikacji zajęli Niemcy – Falk Henschel, Max Lehmann i Peter Rutetzki. Drugim najlepszym Polakiem był Waldemar Hamrol (PKM LOK Wodnik Poznań) – miejsce piąte, a trzecim Igor Pawłowicz (RJK PZPOW Bliza) – miejsce siódme.

Jan Springer był także bezkonkurencyjny w eliminacjach do mistrzostw Polski w klasie F5-E. Drugą lokatę zajął Piotr Klejszta (Radioyachting AZS Kraków), a trzecią Max Lehmann z Niemiec. Mistrzostwa Polski w tej klasie odbędą się w ostatni weekend września w Pucku, a Jan Springer wystartuje w nich jako obrońca tytułu.

Wyniki mistrzostw Polski w klasie F5-M

Wyniki eliminacji do mistrzostw Polski w klasie F5-E

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ