< Powrót
12
października 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
DO
Raspail

Jean Raspail na królewskim szlaku, czyli odkrywanie francuskiej Ameryki

Zmarły w czerwcu tego roku Jean Raspail należy do czołówki współczesnych pisarzy francuskich. Otrzymał wiele nagród, w tym Grand Prix du Roman, przyznaną przez Akademię Francuską. Był także uznanym podróżnikiem. Francuskie Towarzystwo Geograficzne nagrodziło go Grand Prix za wyprawę, którą opisał w książce „Na królewskim szlaku”.

Książka jest relacją z podróży, jaką Raspail z trójką przyjaciół zrealizował w roku 1949. Spływ zaczęli się w Trois-Rivieres w Kanadzie, a jego finał wyznaczyli w amerykańskim Nowym Orelanie. Na dwóch niewielkich kanu pokonali niemal 3000 mil – królewski szlak wodny: Rzekę Świętego Wawrzyńca, Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, Missisipi.

Raspail i jego koledzy wybrali królewski szlak nieprzypadkowo. Podróżowali śladami francuskich pionierów, którzy odkrywali te ziemie kilka stuleci przed nimi. Francuska Ameryka Północna obejmowała w XVII i XVIII w. obszary znacznie większe niż sama Francja. Młodzi podróżnicy chcieli przypomnieć o francuskiej świetności na tym kontynencie. Dziś, siedemdziesiąt lat później, ta francuska historia Ameryki jest dla wielu z nas wciąż historia nieznaną.

Podróż, w której uczestniczymy czytając książkę, roi się od historycznych odwołań, a duch przygody unoszący się nad opowieścią nie opuszcza czytelnika ani przez chwilę. Znalazło się też miejsce na opis zmagań z naturą i własnymi słabościami.

Trudno oderwać się od lektury. Niemal fizycznie uczestniczymy w wyprawie, towarzyszymy podróżnikom na poszczególnych etapach. Nie sposób uniknąć porównania do podróżniczych lektur z lat młodości, kiedy odkrywaliśmy świat za pomocą wspomnień innych śmiałków podejmujących najdalsze wyprawy. Książka oparta głównie na zapiskach z dziennika wyprawy, to popis literackiej brawury Raspaila. Walor literacki, poznawczy i kawał dobrej literatury sprawiają, że „Na królewskim szlaku” to lektura obowiązkowa.

Jean Raspail
„Na królewskim szlaku”
Fundacja Św. Benedykta Wydawnictwo Dębogóra, 2020
Stron: 361

PODZIEL SIĘ OPINIĄ