< Powrót
17
maja 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
PZŻ
iQFoil
Maja Dziarnowska.

Jedenastu Polaków w mistrzostwach Europy klasy iQFoil

Dzisiaj startują pierwsze wyścigi mistrzostw Europy w nowej żeglarskiej klasie olimpijskiej iQFoil. Regaty odbywają się na jeziorze Garda, a gospodarzem jest Circolo Surf Torbole. Weźmie w nich udział 260 zawodników i zawodniczek, w tym 11-osobowa reprezentacja Polski.

IQFoil to nowa klasa windsurfingowa, która na igrzyskach olimpijskich w Paryżu zastąpi klasę RS:X, w której polscy windsurferzy – Przemysław Miarczyński i Zofia Klepacka – zdobyli w Londynie dwa brązowe medale olimpijskie.

To już jednak historia, a nowa klasa, jaką jest iQFoil spowodowała, że światowa czołówka w windsurfingu olimpijskim mocno się przetasowała.

– Nie mam jeszcze wysokich aspiracji, to będą moje drugie regaty na iQFoilu, dopiero zdobywam doświadczenie – mówi Piotr Myszka. – Po igrzyskach miałem chwilę przerwy na odpoczynek i przeorganizowanie swojego sportowego życia i w sumie dopiero niedawno zacząłem pływać w nowej klasie. Nie da się ukryć, że ci zawodnicy, którzy od razu przesiedli się z RS:X-a na iQFoila mają dużą przewagę nad tymi, którzy startowali na igrzyskach w klasie RS:X. Te dwa lata różnicy widać podczas regat i treningów. Ale dam z siebie wszystko, na pewno będzie to dla mnie kolejna nauka. Trzymajcie kciuki za nas wszystkich.

Polacy w Torbole liczą na dobre wyniki, wszak od początku roku udowadniają, że potrafią pływać w ścisłej światowej czołówce. Świetny początek sezonu ma Maja Dziarnowska. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland zdobyła niedawno brązowy medal w regatach Pucharu Świata na Majorce, a potem dołożyła srebro w regatach klas olimpijskich French Olympic Week.

– Mistrzostwa Europy to jedna z dwóch imprez tego sezonu – podkreśla Maja Dziarnowska. – Jestem tu od tygodnia próbując poznać akwen, ale on jest bardzo trudny do pływania. Poranny wiatr od brzegu jest nieprzewidywalny, popołudniowy też mocno kręci. Stawka jest bardzo liczna i silna, przyjechali wszyscy najlepsi, nie tylko z Europy, ale też ze świata. Będziemy pewnie ścigać się w dwóch flotach i nie ukrywam, że odczuwam lekką presję. Chciałabym wypaść jak najlepiej i walczyć o czołowe miejsca, szczególnie, że moje ostatnie wyniki były bardzo dobre. Czuję się bardzo dobrze przygotowana, jestem w formie i teraz tylko albo aż trzeba to przełożyć na dobre pływanie w wyścigach.

W mistrzostwach Europy klasy iQFoil wystartują zawodnicy nie tylko z Europy, ale też ze świata, niemniej do klasyfikacji mistrzostw Europy liczyć się będą tylko żeglarze ze Starego Kontynentu. Na co stać Polaków?

– To będą trudne regaty, niemniej wiem na co stać naszych zawodników – na pewno na miejsce w TOP 10 – zapewnia Przemysław Miarczyński, trener Kadry Narodowej mężczyzn. – Akwen jest specyficzny, ale większości dobrze znany. W tak dużej stawce zawodników ważne będą starty, jeśli ktoś się zakopie na starcie, to ciężko będzie nadrabiać straty. To też duże wyzwanie dla sędziów szczególnie w kontekście falstartów. Stawka bardzo mocno, cała czołówka światowa, wiele nowych twarzy, nie ma w zasadzie tylko Chińczyków.

Medalistów mistrzostw Europy w klasie iQFoil poznamy w niedzielę 22 maja.

Reprezentanci Polski:

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
Maja Kuchta (Sopocki Klub Żeglarski)
Zofia Klepacka (Legia Warszawa)
Maciek Rutkowski (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland)
Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
Radosław Furmański (AZS AWFIS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland)
Dominik Lewinski (Gdański Klub Żeglarski)
Piotr Myszka (AZS AWFIS Gdańsk)
Tomasz Romanowski (AZS Poznań)

Strona mistrzostw

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ