< Powrót
22
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Martina Orsini/O’pen Skiff Media
Józef Krasowski

Józef Krasowski mistrzem świata w klasie O’pen Skiff

Józef Krasowski (Sail & Ski Klub Warszawa) mistrzem świata do lat 13 w klasie O’pen Skiff. Brązowy medal wywalczyła Daria Pedowska (Olsztyński Klub Żeglarski). Mistrzostwa świata rozegrane zostały w słonecznej i wietrznej Calasecie na Sardynii.

Józef Krasowski od początku regat spisywał się znakomicie. Prowadzenie objął już po pierwszych wyścigach, a ostatecznie wygrał aż 10 z 14 startów. Srebrnego medalistę, Włocha Matteo Attolico, wyprzedził aż o 36 punktów.

– To był mój trzeci wyjazd zagraniczny, pierwszy na imprezę rangi mistrzowskiej – mówi Józef Krasowski. – Przed mistrzostwami świata startowałem w mistrzostwach Polski U13, U15 i w sprintach. To był dla mnie dobry trening. Pływam od czterech lat, aktualnie oprócz O’pen Skiffa jeszcze na Optymiście i klasie 29er. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie przez cały czas, trzymali kciuki oraz mojemu trenerowi, który przygotował mnie do tego startu.

Zaciętą walkę o medal stoczyła za to Daria Pedowska. Olsztynianka przed ostatnim wyścigiem zajmowała czwarte miejsce, ze stratą trzech punktów do Juana de Nardo (Włochy). Daria wykazała się jednak dużą odpornością psychiczną i popłynęła doskonały wyścig, finiszując na drugim miejscu. De Nardo był dopiero siódmy i w efekcie Polka mogła cieszyć się z brązowego medalu!

– To był mój pierwszy start w tak dużej imprezie – podkreśla Daria Pedowska. – Regaty rozgrywane były w stosunkowo silnym wietrze, co pozwoliło mi w pełni wykorzystać moje warunki oraz dobre przygotowanie fizyczne. Generalnie, żeglowałam równo i realizowałam założenia taktyczne. Przed ostatnim dniem mistrzostw byłam na piątym miejscu, ale wiedziałam, że jeśli ostatnie wyścigi ukończę w pierwszej piątce, to mam szanse na medal. Udało się, jestem bardzo szczęśliwa, bo przed mistrzostwami moim celem była pierwsza dziesiątka. Tymczasem mam medal! Za wsparcie mnie w tej drodze bardzo dziękuję moim rodzicom i klubowi.

W pierwszej dziesiątce uplasował się jeszcze jeden reprezentant Polski – na miejscu 9 sklasyfikowany został Antoni Brzozowski (Sail&Ski Warszawa). Jednocześnie warto podkreślić, że Daria Pedowska była najlepsza wśród dziewcząt, a na trzecim miejscu w kobiecej flocie uplasowała się Laura Kwiatkowska (MKŻ Arka Gdynia). W tej kategorii wiekowej w mistrzostwach świata wystartowało 74 żeglarzy, w tym 22 żeglarki. Reprezentacja Polski liczyła pięcioro żeglarzy.

W mistrzostwach świata do lat 17 najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Piotr Trella. Niespełna 14-letni reprezentant MKŻ Arka Gdynia zajął 22 miejsce.  Regaty odbyły się w Calasecie na Sardynii w dniach 10-17 lipca.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ