< Powrót
20
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Józef Szymańda

Józef Szymańda odszedł na wieczną wachtę

W piątek 17 września 2021 roku w wieku 92 lat zmarł Józef Szymańda, żeglarz, zasłużony konstruktor i współtwórca jachtów J-80 i J-140 oraz współzałożyciel Jachtklubu Stoczni Gdańskiej.

Józef Szymańda urodził się 18 września 1928 roku w Pszczynie, gdzie mieszkał do wybuchu II wojny światowej. Podczas wojny pracował przymusowo w folwarku oraz współpracował z wywiadem Armii Krajowej. Po 1945 roku kontynuował naukę, a w 1947 roku rozpoczął edukację w Technikum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku. W 1950 roku zdał maturę, ale nie dostał skierowania na studia, lecz do pracy w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych. Mimo tego udało mu się w trybie wieczorowym ukończyć na Politechnice Gdańskiej studia w zakresie konstrukcji mechanicznych i okrętownictwa. W CBKO był zatrudniony do 1971 r., a następnie pracował w Centrum Techniki Okrętowej. Na emeryturę przeszedł 1 stycznia 1983 r.

Jeszcze przed wojną Józef Szymańda pływał z rodzeństwem na własnoręcznie zbudowanym kajaku, ale prawdziwą przygodę z żeglarstwem rozpoczął w 1945 roku, kiedy zbudował swój pierwszy jacht. Po przyjeździe do Trójmiasta pływał w VII Drużynie Harcerskiej w Gdańsku, YKP Gdynia i Sekcji Żeglarskiej „Stal”, później przekształconej w Jachtklub Stoczni Gdańskiej, którego był jednym z założycieli. W okresie PRL-u rzadko otrzymywał zgodę na pływania morskie, ale po 1989 roku pływał z żoną po Bałtyku i Morzu Północnym na zbudowanym przez siebie jachcie „Norra”.

Pracę zawodową Józef Szymańda połączył z pasją żeglarską konstruując jachty. W latach 50. razem z Henrykiem Kujawą, Włodzimierzem Kuchtą i Romanem Borawskim był twórcą stalowych jednostek pełnomorskich J-140 i J-80. Brał udział również w stworzeniu dokumentacji jachtu „Kismet”. W 2018 roku Pomorski Związek Żeglarski uhonorował go Medalem za Szczególne Zasługi dla Pomorskiego Żeglarstwa. Więcej informacji w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Józef Szymańda zmarł w piątek 17 września 2021 roku w wieku 92 lat.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

Msza żałobna odprawiona zostanie w czwartek 30 września o godzinie 12 w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, a uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 14 na Cmentarzu Łostowickim.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ