< Powrót
27
lipca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Uroczystość poświęcenia nowych żaglówek Jacht Klubu Wielkopolski w Kiekrzu, 1934 r.

Jubileusz 90-lecia Jacht Klubu Wielkopolski już w sierpniu

Sierpień będzie szczególnym miesiącem dla Jacht Klubu Wielkopolski. 26 sierpnia 2023 roku będzie on uroczyście obchodził 90 rocznicę powstania.

Znana jest dokładna data powstania tego klubu. Jacht Klub Wielkopolski założono 18 sierpnia 1933 roku. Tego dnia odbyło się zebranie pod przewodnictwem Edmunda Bylińskiego, na którym wybrano pierwsze władze Yacht Klubu Poznańskiego, bo taka była pierwotnie jego nazwa.

Pierwsza przystań klubowa nad jeziorem Kierskim została oficjalnie oddana do użytku 1 lipca 1934 roku, a uroczystość otwarcia uświetniło wiele znanych osobistości, jedną z najważniejszych był gen. Mariusz Zaruski.

W struktury Polskiego Związku Żeglarskiego klub wszedł w 1936 roku. Do wybuchu II wojny światowej rozwijał się bardzo prężnie. Świetnie dawał sobie radę organizacyjnie a także szkoleniowo. Pielęgnował też kulturę i wiedzę żeglarską wśród swoich członków.

Klub reaktywowano jeszcze przed oficjalnym zakończeniem wojny, bo 8 kwietnia 1945 roku. Tego dnia ukonstytuował się nowy zarząd i klub zaczął znowu działać na tyle prężnie, że w ciągu trzech pierwszych powojennych lat odzyskał stan posiadania sprzed wojny.

Klub nie był w stanie uniknąć konsekwencji wynikających z przeprowadzonych na przełomie lat 40 i 50 zmian w sporcie. W jej wyniku stał się m.in. filią Yacht Klubu Polski, później zmieniono mu nazwę na ZS Ogniwo, a jeszcze później Sparta.

Łatwiej było klubowi po październikowej odwilży i w kolejnych latach. To był okres jego żywiołowego rozwoju, a w latach 70. i 80. popularności windsurfingu i żeglarstwa lodowego.

W 1978 roku, czyli w roku jubileuszu 45-lecia Jacht Klubu Wielkopolski, po raz pierwszy zorganizowane zostały regaty o Srebrny Żagiel Optymista, które z czasem rozwinęły się w ogólnopolską, odbywającą się do dziś, imprezę dla najmłodszych żeglarzy.

– Ten klub jest najstarszym nadal istniejącym klubem zrzeszonym w naszym związku – mówi Maciej Olszewski, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. – To piękna historia tworzona przez jego członków.

W barwach Jacht Klubu Wielkopolski sukcesy odnosili tacy żeglarze jak choćby: olimpijczyk z 1980 roku w kasie Tornado i bojerowiec Bogdan Kramer, inny olimpijczyk z 1980 roku w klasie Finn Ryszard Skarbiński, medalista mistrzostw Europy w klasie Finn z 1984 roku Jacek Sobkowiak czy trener główny Polskiego Związku Żeglarskiego Paweł Kowalski.

Uroczystości jubileuszu 90-lecia powstania Jacht Klubu Wielkopolski zaplanowano w Poznaniu na 26 sierpnia 2023 roku. W klubie chcą aby wypadły godnie, a przygotowania są już na ostatniej prostej.

– Wszystkie nasze grupy regatowe wezmą udział w pokazowym treningu dla członków klubu – informuje vice-komandor JKW i członek zarządu PZŻ Tomasz Figlerowicz. – Zaproszeni goście będą go oglądać z pomostu klubowego na jeziorze Kiekrz.

Planowany jest także koncert jednej z członkiń Jacht Klubu Wielkopolski, będzie parada wszystkich jednostek pływających w jego barwach, a także uroczysty apel przed masztem klubowym na którym będą obecni m.in. wszyscy komandorzy wielkopolskich klubów żeglarskich.

– Jacht Klub Wielkopolski co pięć lat przyznaje tytuły członków honorowych i tym razem również tak się stanie – dodaje Tomasz Figlerowicz. – Będą też odznaki honorowe dla wybranych członków klubu a uroczystości zakończy bal kapitański.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ