< Powrót
21
czerwca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
PZŻ
Julia Damasiewicz.

Julia Damasiewicz wygrywa regaty Pucharu Świata w kitesurfingu

Julia Damasiewicz (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland) wygrała pierwsze w tym sezonie regaty Pucharu Świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite. Regaty z cyklu KiteFoil World Series zostały rozegrane w Austrii. Wśród mężczyzn świetne szóste miejsce zajął Jakub Jurkowski (AZS Poznań).

Regaty zostały rozegrane na jeziorze Traunsee. To najgłębsze (191 m) i drugie co do powierzchni (24,5 km²) jezioro w Austrii, otoczone trzema pasmami górskimi. Zazwyczaj panują tu świetne, żeglarskie warunki, ale tym razem wiatr nie dopisał. Przez pierwsze trzy dni udało się rozegrać tylko jeden wyścig, wygrany w pięknym stylu przez Julię Damasiewicz. Polka potwierdziła tym samym medalowe aspiracje, a rywalki miała przecież znakomite.

Julia Damasiewicz.

Daniela Moroz (USA) to aktualna, wielokrotna mistrzyni świata i zawodniczka, która zdominowała rywalizację w ostatnich latach w tej konkurencji. Ellie Aldridge (Wlk. Brytania) jest aktualną wicemistrzynią świata i mistrzynią Europy z 2020 roku. Lauriane Nolot (Francja) w zeszłym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata i srebro w mistrzostwach Europy.

Oczywiście Julia w tym towarzystwie nie była kopciuszkiem, wszak 17-letnia reprezentantka Polski i ambasadorka PGE Sailing Team Poland ma na koncie tytuł mistrzyni Europy seniorek, mistrzostwo świata juniorek, młodzieżowe wicemistrzostwo świata i triumfy w mniejszej rangi regatach. Niemniej, do pierwszych w tym sezonie regat Pucharu Świata Polka nie przystępowała w roli faworytki.

Dominika Sawicka.

Jednak pierwszy wygrany wyścig dodał jej pewności siebie i nawet przerwa spowodowana brakiem wiatru nie wytrąciła jej z rytmu. Ostatniego dnia regat sędziom zależało, aby rozegrać jak najwięcej wyścigów. Udało się puścić trzy, dwa z nich ponownie wygrała Julia Damasiewicz i pewnie przypieczętowała swój triumf w regatach.

– To były słabowiatrowe regaty, przez większość wyścigów wiatr był graniczny, 6-8 węzłów maksymalnie, w porywach do 12 – mówi Julia Damasiewicz. – Lubię takie warunki, dobrze się w nich czuję. Wymagają nie tylko dobrych startów, ale też mocnej pracy na latawcu na trasie, szczególnie pompowania przy manewrach. Jestem dobrze przygotowana kondycyjnie i to zaprocentowało. Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa, ale chyba jeszcze bardziej z tego, że w końcu udało mi się wygrać regaty z Danielą Moroz, która od kilku lat jest niepokonana.

Jakub Jurkowski.

Drugie miejsce w regatach zajęła Ellie Aldridge, a Daniela Moroz stanęła na najniższym stopniu podium. Z bardzo dobrej strony w Austrii pokazała się też druga z Polek, Dominika Sawicka, która uplasowała się na10 pozycji. W rywalizacji mężczyzn również końcowe rozstrzygnięcie można uznać za niespodziankę. Wygrał Martin Dolec (Chorwacja), drugi był najlepszy w ostatnich latach na światowych akwenach, fenomenalny nastolatek z Singapuru Maximilian Maeder. Na trzecim miejscu uplasował się Denis Taradin (Cypr).

Niewiele do medalu zabrakło Jakubowi Jurkowskiemu. Polak był szósty i w pokonanym polu zostawił m.in. aktualnego mistrza świata Theo De Ramecourta (Francja) i wicemistrza świata Axela Mazelle (Francja).

Następne zawody Pucharu Świata w kitesurfingu odbędą się w dniach 20-24 lipca we Włoszech.

Wyniki

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ