< Powrót
22
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Dominik Kalamus
Julia Damasiewicz - ME w Kitesurfingu 2020

Julia i Magdalena na dwóch pierwszych miejscach ME w Kitesurfingu

Trzeci dzień rywalizacji na Zatoce Puckiej w ramach Mistrzostw Europy w Kitesurfingu przyniósł niewielkie zmiany. Polski – Julia Damasiewicz  i Magdalena Woyciechowska – wciąż na pierwszym i drugim miejscu. Wśród mężczyzn przodują Francuzi, z tym, że nastąpiła zmiana na drugim miejscu.

Piątek 21 sierpnia przyniósł kolejny dzień ścigania się w ramach Mistrzostw Europy w Kitesurfingu, Ford Kuga, Formula Kite, Individual European Championships. Podobnie jak dzień wcześniejj każda z trzech flot (2 męskich i 1 żeńskiej) wzięła udział w cterech wyścigach. Mężczyźni ścigali się we flocie złotej i srebrnej. Zawodnicy z floty złotej walczą o miejsca od 1 do 33. Natomiast zawodnicy z floty srebrnej o miejsca od 34 w dół.

Magdalena Woyciechowska

Magdalena Woyciechowska – druga wśród pań. Fot. Dominik Kalamus

W pierwszej części dnia siła wiatru wynosiła 14-16 węzłów, podczas ostatnich dwóch wyścigów wiatr osłabł do około 10 węzłów.

Skład czołówki kobiet nie zmienił się. Polki są na prowadzeniu. Na pierwszym miejscu plasuje się Julia Damasiewicz, na drugim Magdalena Woyciechowska. Wśród mężczyzn prym wiodą Francuzi: na pierwszym miejscu – Axel Mazella, a na drugim Maxime Nocher, który wyprzedził Théo de Ramecourt.

Kim są młodzi polscy kitesurferzy, którzy startują w Mistrzostwach Europy w Kitesurfingu w Pucku?

Julia DamasiewiczJulia Damasiewicz, lat 15, przygodę ze sportami wodnymi rozpoczęła w wieku czterech lat od windsurfingu. Kiedy miała 11 lat, postawiła pierwsze kroki na kitesurfingu. Na foilu pływa od dwóch lat. Trenuje intensywnie około 150 dni w roku.

Julka pochodzi z Koźmina Wielkopolskiego, miasta w centralnej Polsce. Rok temu, z racji profesjonalnego uprawiania kitesurfingu, wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Sopotu, gdzie rozpoczęła naukę w liceum. Od września pójdzie do drugiej klasy. Julka jako jedyna Polka przywiozła srebrny medal z olimpiady sportów plażowych ANOC World Beach Games w Katarze w 2019 r. Jest ubiegłoroczną mistrzynią świata w kategorii poniżej 16 lat. W tym roku wygrała wszystkie przystanki Pucharu Polski w kitesurfigu, które odbyły się do tej pory.

– Dzięki olbrzymiej pomocy i wsparciu ze strony nauczycieli z sopockiego II L.O  udaje mi się łączyć pasję sportową ze szkołą – mówi Julia Damasiewicz. – Podobne wsparcie ze strony nauczycieli miałam w szkole podstawowej, co pomogło mi dostać się do najlepszego liceum w Sopocie. Dziękuję moim nauczycielom za ogromne wsparcie.

Jakub WątorowskiKuba Wątorowski, lat 18, od dziecka jeździł z rodzicami na Półwysep Helski. W wieku 9 lat zaczął pływać na kitesurfingu. Początkowo startował w twintip racingu, czyli wyścigach na klasycznych deskach kite’owych. W 2017 roku zdobył mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Rok później zaczął pływać na foilu. W tym samym roku znalazł się na podium mistrzostw Polski w kategorii poniżej 19 lat. Na co dzień uczy się w trzeciej klasie Liceum w Brodnicy. Połowę roku szkolnego razem z całym teamem spędza poza szkołą. Od połowy maja do połowy września jest na Półwyspie Helskim.

– Kiedy miałem 9 lat uprosiłem rodziców o pierwszą lekcję kitesurfingu – opowiada Kuba Wątorowski. – Od dziecka byłem zafascynowany żeglarstwem. W kitesurfingu pociągały mnie skoki. Podoba mi się ściganie na foilu, ponieważ jest to połączenie klasycznego żeglarstwa z nowoczesnym kitesurfingiem.

Jakub JurkowskiKuba Jurkowski, lat 16 (SKŻ Ergo Hestia Sopot ), od trzeciego roku życia jeździ na nartach. Trenował narciarstwo alpejskie i startował w młodzieżowym Pucharze Polski. W wieku 10 lat zaczął pływać na kitesurfingu. Od 2015 r. trenuje racing, czyli ściganie się na foilach. W 2019 roku zdobył mistrzostwo Polski w kategorii poniżej 19 roku życia oraz mistrzostwo Europy w kategorii poniżej 16 roku życia. W tym samym roku został  wicemistrzem świata w kategorii poniżej 16 roku życia.

– Mój kolega Jan Koszowski pierwszy zaczął pływać na kitesurfigu – dodaje Kuba Jurkowski. – Od niego złapałem zajawkę na kite’y. W kite’cie podobało mi się wszystko: skakanie i kontakt z wodą. Odkąd zacząłem pływać, dużo czasu poświęcam na trenowanie. Lubię prędkość, dlatego nazywają mnie Speedy.

Podobnie jak w każdym innym sporcie, aby osiągnąć wysokie wyniki w kitesurfingu, warto zaczynać wcześnie. W kitesurfingu granicą, po przekroczeniu, której warto zaczynać, jest waga dziecka, a niekoniecznie jego wiek.

– Im wcześniej dzieci zaczynają uprawiać kiteboarding, tym lepiej – wyjaśnia Markus Schwendtner, sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kitesurfingu (IKA). – Jeżeli chodzi o kiteboarding to bardziej kwestia wagi niż wieku. Dzieci, które osiągnęły wagę 35 kg, mogą zacząć uprawiać ten sport. Wcześniej mogą ćwiczyć na plaży bądź na śniegu z mniejszymi latawcami. Młodzież może startować w zawodach zazwyczaj po ukończeniu 11-12 lat. W niektórych krajach wiek, od którego młodzież może startować w zawodach regulują przepisy.

– Od 15 lat organizuję zawody Ford Kite Cup Pucharu i mistrzostwa Polski – dodaje Michał Zieliński, organizator zawodów, członek Polskiego Związku Kiteboardingu. – Z dużą satysfakcją obserwuję kolejne pokolenie młodych zawodników. Łączy ich pasja oraz wielkie wsparcie rodziców, co przekłada się na ich późniejsze sukcesy.

W sobotę 22 sierpnia o godzinie 11.00 rozpocznie się następny dzień emocjonujących zmagań.

Wyniki Mistrzostw Europy w Kitesurfingu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ