< Powrót
13
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. KŻ Horn Kraków
Kacper Bąk
Kacper Bąk, zawodnik KŻ Horn Kraków.

Kacper Bąk: W mistrzostwach Europy celuję w pierwszą piątkę

Choć głównie pływa na Optimiście, w tym sezonie sukcesy odniósł w O’pen Skiffie. Kacper Bąk, mistrz Polski młodzików w tej klasie, opowiedział nam o swoich startach.

– Jakie to uczucie zdobyć tytuł mistrza Polski młodzików w klasie O’pen Skiff?

– Bardzo fajne, bo nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku. Warunki mi sprzyjały, jestem lekki, a w Pucku wiało słabo. Technicznie może nie byłem należycie przygotowany, ponieważ mało pływałem w tym roku na O’pen Skiffie, ale pomogły mi starty w klasie Optimist.

– To pierwszy taki Twój sukces w karierze?

– Na O’pen Skiffie w poprzednim sezonie zdobyłem brązowy medal na mistrzostwach Polski młodzików. W maju zająłem z kolei drugie miejsce w zawodach ERGO Hestia EuroChallenge w Sopocie. Dobrze się tam pływało. Po pierwszym dniu prowadziłem, bo warunki były idealne dla mnie, czyli słabowiatrowe. Drugiego, przy silniejszym wietrze, było trochę gorzej, ale nadgoniłem ostatniego dnia.

– Jesteś zawodnikiem z Krakowa, ale świetnie ci wychodzi ściganie na akwenach w Sopocie i Pucku. Często masz okazję trenować nad Bałtykiem?

– Tak, ponieważ Klub Żeglarski Horn Kraków, do którego należę, organizuje dużo zgrupowań i wyjazdów. W Krakowie nie bardzo mamy gdzie trenować – jest tylko zalew Bagry Wielkie, ale tam nie ma za dużych fal.

– Od kiedy trenujesz w klasie O’pen Skiff?

– To jest mój drugi sezon. W ubiegłym byłem tylko na mistrzostwach Polski i mistrzostwach świata. W tym roku wybieram się na mistrzostwa Europy – celuję w nich w pierwszą piątkę.

– Jakie imprezy jeszcze przed tobą?

– Na razie nie wiem, bo niektóre regaty klasy O’pen Skiff są w tym samym czasie, co Optimistów. Na pewno jednak planujemy jedno zgrupowanie przed lipcowymi mistrzostwami Europy.

– To Twój ostatni rok w klasie Optimist?

– Nie, jeszcze jeden sezon przede mną. Pływam w grupie A – w ubiegłym roku byłem 24 w rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, a w tym na razie jestem 37. Niestety idzie mi trochę gorzej – podczas Pucharu Pucka zacząłem od falstartu, co wpłynęło na kolejne wyścigi.

– Świetne starty w O’pen Skiffie, trochę gorzej w Optimiście. Z czego to wynika?

– Dla mnie Optimist jest znacznie trudniejszy, bo jest o wiele więcej zawodników. Nie jest tak łatwo dobrze wystartować, jest też wyższy poziom.

Kacper Bąk, ur. 17 lutego 2005 roku. Jest zawodnikiem Klubu Żeglarskiego „Horn” Kraków, pływa w klasach Optimist i O’pen Skiff (dawny O’pen Bic). 9 czerwca 2019 roku w Pucharze Pucka zdobył tytuł mistrza Polski młodzików O’pen Skiff. W klubie trenował go Piotr Ogrodnik, a obecnie szkoli się pod okiem Józefy Ogrodnik, komandor klubu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ