Dariusz Olejniczak
arch. Karola Jabłońskiego, Robert Hajduk
Karol Jabłoński

Karol Jabłoński – mistrz świata!

Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) po raz dwunasty wywalczył tytuł mistrza świata w klasie DN. Na jeziorze Wielimie wyprzedził w klasyfikacji regat dwóch reprezentantów MKŻ Mikołajki Roberta Graczyka i Łukasza Zakrzewskiego.

Rozgrywane 26 i 27 lutego bojerowe mistrzostwa świata przeniesiono z Estonii do Polski z powodu złych warunków pogodowych. Rywalizacja miała rozstrzygnąć się na jeziorze Niegocin, ale i tu aura nie okazała się łaskawa. Opady śniegu uniemożliwiły ściganie na mazurskim akwenie i ostatecznie zawody odbyły się na Wielimiu pod Szczecinkiem.

Broniący tytułu Karol Jabłoński był faworytem od początku. Prowadził już w poniedziałek po pierwszym dniu zawodów, a utrzymanie przewagi nad rywalami nie sprawiło mu trudności mimo rezygnacji ze startu w jednym z wtorkowych wyścigów – został mistrzem świata po raz 12 i 5 raz z rzędu.

Ostatecznie Polacy zajęli siedem miejsc w pierwszej dziesiątce mistrzostw i udowodnili, że niezmiennie dominują w klasie DN. Dziś na jeziorze Wielimie rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, które potrwają do 2 marca.