< Powrót
21
marca 2018
Tekst:
Mariusz Koper
Zdjęcie:
Katharsis II
Katharsis

Katharsis II – pętla wokół Antarktydy zamknięta!

Zrobili to!  72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sekund – tyle czasu zajęło polskim żeglarzom z jachtu Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem okrążenie kontynentu Antarktydy. Pętla zamknięta została 20 marca o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC na pozycji 62 stopnie 00.28’ szerokości geograficznej południowej i 064 stopni 53,66’ długości geograficznej wschodniej. Takiego wyczynu do tej pory nie udało się dokonać nikomu na świecie.

Głównym celem Wyprawy kapitana Kopera było okrążenie Antarktydy  po przybrzeżnych wodach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej) . Katharsis II od wypłynięcia z Kapsztadu w dniu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 r. pokonała już  12700 mil morskich, w tym 10400 mil żeglując non-stop po przybrzeżnych wodach Antarktydy.

Podczas dzisiejszej łączności satelitarnej Kapitan Mariusz Koper powiedział:

– Podstawowym wyzwaniem naszej Wyprawy było opłyniecie jachtem żaglowym i non-stop kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób i wypraw, ale nikomu nie udało się zamknąć antarktycznej pętli w jednym rejsie i tak daleko na południe. Wygląda na to, że całą antarktyczna pętlę wykonaliśmy nie tylko jak zakładał plan, to jest poniżej 60 stopnia szerokości południowej – ale na południe od 62. stopnia.  Podczas naszej żeglugi wokoło kontynentu Antarktydy mieliśmy co prawda podczas sztormu na Morzu Davisa jedno wyjście na północ poza 62. równoleżnik, ale cofnęliśmy się i wróciliśmy na południe od 62. stopnia. Czyli dokonaliśmy pełnego okrążenia kontynentu Antarktydy poniżej na południe 62 stopnia S. Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.  Ale to jeszcze nie jest koniec wyprawy. Ze szczytu musimy jeszcze wrócić. Przed nami kolejne 3000 mil do portu w Hobart. Na świętowanie sukcesu przyjdzie jeszcze czas. Ciągle jesteśmy w Antarktyce, zdani tylko na siebie, tysiące mil morskich od najbliższego portu. Przez najbliższy tydzień nadal będziemy musieli wypatrywać gór lodowych i zwalniać w nocy. Księżyc jest w nowiu i przy zachmurzeniu widzimy to co przed dziobem tylko przez kamery termowizyjne i radar. Gdy zaczyna padać nie widzimy praktycznie nic. Musimy być ciągle skupieni, by bezpiecznie dopłynąć do Hobart na Tasmanii. Ale zrobiliśmy to po co tu przypłynęliśmy. Dziękujemy za wszystkie życzenia.

Polska Żeglarska Wyprawa Antarktyczna Katharsis II non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej

Celem rejsu jachtu „Katharsis II” pod komendą kapitana Mariusza Kopera i z osmioosobową załogą (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Michal Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu , RPA – do Hobart w Australii) podczas żeglugi non-stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Cel został zrealizowany: antarktyczna pętla została zamknięta 20 marca 20018 roku, a żegluga po kręgu została dokonana ba południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą „Badajmy Się Nie Dajmy Się” jest adresowany do żeglarek i ogólnie – do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

Wyprawa to także wyzwanie naukowe. Podczas wykonywanej pętli wokół Antarktydy załoga pobrała szereg próbek wody w ramach autorskiego programu Instytutu Oceanografii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Badania koordynowane są przez członka załogi, prof. PAN Piotra Kuklińskiego i dotyczą rozprzestrzeniania się w oceanach mikro plastiku. W trakcie rejsu „Katharsis II” bierze także udział w międzynarodowym programie badawczym ARGO.

Strona rejsu i tracking

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ