< Powrót
13
września 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
kujawsko-pomorskie.pl
Bartosiewicz
Finaliści konkursu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kinga popłynie na Horn!

Kinga Sawicka z Torunia zwyciężyła w konkursie wiedzy o morskiej historii naszego kraju Kurs na Horn, zorganizowanym przez Bractwo Kaphornowców. W krajowym finale zmagań zmierzyło się 18 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Walka o zwycięstwo w konkursie nie była łatwa. Zwyciężczyni wyłoniona została spośród uczestników trzech edycji konkursu – 2016, 2017 i 2018. Na przestrzeni trzech lat o główną nagrodę walczyło 10 194 młodych ludzi z czterech województw – kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Najlepsi z nich, którzy kwalifikowali się do finałów wojewódzkich, uczestniczyli w kilku rejsach po Bałtyku, m.in. do Tallina.

Kinga poradziła sobie najlepiej z trwającym 30 minut testem składającym się z 60 pytań z zakresu historii polskiego żeglarstwa morskiego, dziejów Bractwa Kaphornowców oraz stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Musiała też wykazać się wiedzą żeglarską zdobytą na wcześniejszych etapach konkursu.

– Pytania nie należały do najłatwiejszych – przyznaje Cezary Bartosiewicz, grotmaszt Bractwa. – Co ciekawe, najlepiej poradziły sobie z nimi dziewczęta, które zajęły pierwsze trzy miejsca w finałowej rywalizacji.

Nagrodą dla Kingi będzie styczniowy rejs wokół Przylądka Horn. Dzięki niemu młoda torunianka dołączy do elitarnego grona kaphornowców.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ