< Powrót
27
listopada 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Matias Capizzano
mistrzostwa Oceanii
Polskie 49ery podczas Mistrzostw Oceanii 2019

Klasa 49er i 49er FX już po rozgrzewce przed Mistrzostwami Świata

W dniach 25-27 listopada w Auckland w Nowej Zelandii odbyły się Mistrzostwa Oceanii. Regaty stanowiły dla zawodników rozgrzewkę przed Mistrzostwami Świata, które rozpoczną się już od wtorku, 3 grudnia w tym samym miejscu.

Wszystkie trzy nasze załogi uplasowały się w okolicach pierwszej dziesiątki. W klasie 49er dziewiąte miejsce zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Po drugim dniu rywalizacji zajmowali nawet 3 pozycję.

– Tak naprawdę miejsce zajęte w tych regatach nie ma większego znaczenia – komentował sternik załogi POL 19, Dominik Buksak. – Chodziło o to, żeby sprawdzić na jakim etapie przygotowań jesteśmy i czy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Akurat fajnie, że dziś był słabszy wiatr, bo okazało się, że trochę nam brakuje prędkości w tych warunkach. Mamy jeszcze kilka dni, żeby nad tym elementem popracować. Dobrze, że to wyszło teraz, a nie podczas mistrzostw świata. Z innych elementów jesteśmy zadowoleni. Ciekawą rzeczą jest, że trasa ustawiona jest bardzo daleko od portu. Żeby dopłynąć na start potrzebujemy od godziny do półtorej. Powrót drugie tyle plus wyścigi, oznacza to, że szykują się długie dni na wodzie. Wniosek jest taki, że trzeba przystąpić wypoczętym do tych regat. Kolejne dni przeznaczymy na pracę i regenerację.

14 miejsce, rzutem na taśmę wygrywając ostatni wyścig, zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk). W męskiej flocie startowały 84 załogi. Rywalizację wygrali Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia) Mistrzostwa Oceanii zakończyły na 13 miejscu wśród 51 startujących załóg klasy 49er FX. Dziewczyny wygrały 2 wyścigi podczas tych regat.

– Pierwszy dzień regat był silno-wiatrowy, a w kolejnych dwóch wiało trochę słabiej – opowiadała Kinga Łoboda. – Startujemy na nowej łódce, którą nazwałyśmy „Ihi”, co w lokalnym języku maoryskim znaczy „siła”. Pierwsze wrażenia z pływania są bardzo pozytywne, czujemy dużą prędkość i dobrze nam się żegluje. Teraz musimy skupić się na startach i robić dalej swoje.

Rywalizację pań wygrały Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech.

Wyniki klasy 49er

Wyniki klasy 49er FX

Strona Mistrzostwa Świata

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ