< Powrót
13
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Klasa 505
505 Chorol_Jura
Zwycięzcy Minutor Energia Puchar Polski 505 w Górkach Zachodnich - Bartosz Chroł i Mateusz Jura.

Klasa 505: półmetek Pucharu Polski rozstrzygnięty

W weekend 10-11 lipca, podczas LOTOS Nord Cup w Górkach Zachodnich, odbyły się trzecie regaty Klasy 505, zaliczane do klasyfikacji MINUTOR Energia Puchar Polski 505.

Warunki na gdańskim akwenie były wymagające, wiał silny i zmienny wiatr. Walka o punkty trwała do samego końca. Na starcie pojawiło się ponad dwadzieścia załóg z całej Polski.

Bartosz Chroł, zeszłoroczny zdobywca Pucharu Polski, zapowiadał, że ma ambicję powtórzyć ten sukces. Razem ze sternikiem Mateuszem Jurą byli podczas rywalizacji w Górkach Zachodnich w czołówce pięciu najlepszych jachtów podczas wszystkich siedmiu wyścigów. Wygrali trzy,  co dało im pierwsze miejsce.

– Nie było to łatwe zwycięstwo – podkreśla Bartosz.  – Klasa świetnie się zaprezentowała, choć pierwszego dnia warunki były bardzo wymagające. Zmienny, południowy wiatr w granicach od 16 do 25 węzłów, duża fala. Stawka mocno się tasowała. Nie ukrywam, że jesteśmy z Mateuszem entuzjastami szybkiej jazdy i dobrze czujemy się na wodzie, gdy mocno wieje – co widać po wynikach. W niedzielę warunki były łagodniejsze, a wyścigi dużo bardziej wyrównane. Konkurencja zaczęła na nas mocno napierać, dlatego dwa razy skończyliśmy poza pierwszą trójką. W czołówce pojawiły się też nowe załogi, co nas bardzo cieszy. Bo mocniejsza konkurencja oznacza więcej frajdy ze ścigania.

Trzeba podkreślić, że konkurencja nie spuszczała ich z oczu. 505-tka sterowana przez Tomasza Brzozowskiego zdobyła zaledwie kilka punktów punkt mniej, dopływając do mety na drugim miejscu w trzech z siedmiu wyścigów i wygrywając  jeden.

To półmetek regat z cyklu MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Zostały jeszcze trzy imprezy w ramach Pucharu Polski, a także mistrzostwa świata na Bermudach. Kolejne stracie pięćsetpiątkarzy już 6-8 sierpnia w Ustce. Będą to regaty o tytuł mistrza Polski. Czy załoga z Warszawy reprezentująca klub Sailing Legia w składzie Kuba Pawluk i Marcin Józefowski powtórzą zeszłoroczny sukces?

– Zapraszamy wszystkich pięćsetpiątkarzy i kibiców do Ustki w sierpniu, a tych którzy zdecydują się kibicować zdalnie do obserwowania naszego fanpage @Klasa505wPolsce, gdzie na bieżąco publikujemy aktualizacje i relacjonujemy wszystkie imprezy – komentuje Paweł Choroba, prezes Stowarzyszenia Klasy 505.

Mimo że załoga w składzie Tomasz Brzozowski i Paweł Choroba, zajęła drugie miejsce w regatach – nadal prowadzą w klasyfikacji generalnej MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Na kolejne miejsce po ostatniej wygranej wskoczyli warszawiacy reprezentujący PSK 505 Mateusz Jura i Bartosz Chroł. Trzecie miejsce bez zmian bracia Karol Milewski i Bartosz Milewski, reprezentujący Yacht Klub Stal Gdynia.

Ranking Pucharu Polski

Kalendarz

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ