< Powrót
20
lipca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
www.minijachty.pl
Mini 230
Mirosław Jakubek przy Mini 230.

Klasa Mini 230 wypływa na szerokie wody

Choć powstała zaledwie rok temu, Mini 230 ma już spore grono miłośników, którzy założyli nawet związek tej klasy. Co wyróżnia najmniejszą łódkę regatową na świecie?

2,3 metra długości, 1,2 metra szerokości, trzymetrowy maszt i 40 kilogramów wagi – to najważniejsze parametry klasy Mini 230. Łódka została zaprojektowana przez Leszka Gonciarza w 2017 roku, a produkowana jest przez warszawską spółkę Pragmatical Solution. W ciągu roku sprzedano około trzydziestu egzemplarzy, większość za granicę. U nas zaś powstał ostatnio Związek Klasy Mini 230. I został przyjęty do grona członków Polskiego Związku Żeglarskiego.

– Kiedy dowiedziałem się o tej łódce, to od razu skontaktowałem się z producentem – tłumaczy Mirosław Jakubek, prezes Związku Klasy Mini 230. – Najpierw kupiłem jeden egzemplarz, a potem zdecydowałem się na kolejne cztery. Uznałem, że to świetna łódka regatowa, idealna dla osób, które mają problem ze skompletowaniem załogi do większych jachtów.

Mimo małych rozmiarów Mini 230 ma duże możliwości – może służyć zarówno do ścigania, jak i pływania rekreacyjnego. Po obciążeniu nadaje się dla dzieci i pozwala żeglować po wszystkich akwenach, również na pełnym morzu. Na przełomie maja i czerwca tego roku specjalna wersja tej łódki, m.in. ze wzmocnionym takielunkiem i mieczem oraz zamontowaną szprycbudą, pokonała trasę Kołobrzeg – Nexo – Kołobrzeg.

– Wrażenia z pływania Mini są niesamowite, łódka zachowuje się świetnie przy silnym wietrze i na fali – zachwala Mirosław Jakubek.

Na początku września Związek Klasy planuje zorganizować Międzynarodowe Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych. Prawdopodobnie odbędą się one na Zalewie Zegrzyńskim. Organizatorzy spodziewają się, że w mistrzostwach wystartują, już żeglujący w tej klasie, żeglarze z Austrii i Niemiec.

A plan na przyszłość jest jasny: sprawić, żeby Mini 230 pływało coraz więcej.

Więcej informacji o klasie

Strona producenta

PODZIEL SIĘ OPINIĄ