< Powrót
7
marca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Kasper Orkisz
Omega

Klasa Omega wraca na Wisłę!

Żeglarskie wyścigi, rejsy dla warszawiaków, warsztaty dla dzieci i spotkania z żeglarzami – to tylko część atrakcji zaplanowanych na Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega, które odbędą się w czerwcu w Warszawie.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Kasper Orkisz, znany m.in. z organizacji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Postanowił przypomnieć, że ponad 75 lat temu to właśnie w Warszawie Juliusz Sieradzki zaprojektował i zbudował pierwszą łódkę klasy Omega – w kolejnych latach najpopularniejszy jacht w Polsce. Jest też drugi cel – pokazać, że po Wiśle da się żaglować.

– W okresie międzywojennym żeglarstwo było głównie śródlądowe – tłumaczy Kasper Orkisz. Pływało się też po Wiśle. Pierwsze regaty w Warszawie odbyły się 1923 roku, 95 lat temu. Żeglowano regularnie do 1963 roku, kiedy  otwarto Zalew Zegrzyński. Teraz chcemy na Wisłę wrócić. W ubiegłym roku, podczas wrześniowego Święta Wisły, kiedy stan wody był najniższy, pływaliśmy na łódkach ściągniętych z Zegrza. W lepszym, czerwcowym terminie, zamierzamy to powtórzyć, ale na znacznie większą skalę. Oczywiście wiatr może być na tyle słaby, że nie będziemy w stanie płynąć pod prąd, wtedy dopasujemy formułę wyścigu do sytuacji.

Głównym wydarzeniem podczas Regat o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega będą oczywiście wyścigi. Zaplanowano je na sobotę, 23 czerwca. Nie będą jednak otwarte dla wszystkich chętnych, wystartują w nich najwybitniejsi warszawscy żeglarze. M.in. olimpijczycy Dominik Życki i Tomasz Holc, a także Olek Hanusz, który jako pierwszy Polak samotnie przepłynął Atlantyk na mieczowym jachcie odkrytopokładowym. Wyścig sław będzie można obserwować z bulwarów Generała Pattona i Jana Karskiego.

Nie tylko załogi Omeg będą podczas Regat o Puchar Dzielnicy Wisła wyjątkowe – niepowtarzalne mają być również same Omegi, których żagle zostaną ozdobione przez artystów.

– Żeglarstwo zostało bardzo skomercjalizowane i na prawie wszystkich żaglach jednostek sportowych mamy wielkie logotypy i reklamy – mówi Kasper Orkisz. – W przestrzeni miejskiej to kolejny billboard. Dlatego chcemy zaprosić artystów i żagle pomalować. W ten sposób powstanie niepowtarzalna, pływająca galeria.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega to nie tylko wyścigi, ale też dużo innych atrakcji na wodzie i lądzie. Wystartują w czwartek, 21 czerwca. W planach są m.in. rejsy dla warszawiaków, wystawy poświęcone żeglarstwu i Juliuszowi Sieradzkiemu, warsztaty dla dzieci i spotkania z żeglarzami. Organizatorzy chcą również pokazać Omegi z różnych okresów – od słomkowej, przez laminatową, po współczesne łódki regatowe. Dodatkowo w niedzielę, 24 czerwca wyjątkowy jacht „Pajtunka” – kabinowa Omega typu ALF – popłynie w rejs do Gdańska bez użycia silnika, by odkryć wiślane tajemnice i niesamowitą przyrodę.

Co ważne, Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega, nie mają być jednorazową inicjatywą. Celem organizatorów jest, żeby odbywały się co roku i wpisały w kalendarz najważniejszych warszawskich imprez.

Więcej o wydarzeniu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ