< Powrót
10
marca 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Barbetorte
Thomas Zajac i Tanja Frank.

Klasy olimpijskie – Nacra 17

Nacra 17 została zaprojektowana specjalnie na Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro, zgodnie z wymogami Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF). Polska póki co nie ma załogi w tej klasie, ale w Rio będzie startował syn Jana Bartosika, polskiego olimpijczyka w klasie Soling – Thomas Zajac. To właśnie on opowiedział nam o swoich przygotowaniach i najgroźniejszych rywalach.

Nacra 17 rysunek BarbetorteNa igrzyskach w Rio de Janeiro w programie pojawi się żeglarska konkurencja mieszana. Jako klasę olimpijską w tej konkurencji wybrano właśnie Nacrę 17, czyli dwuosobowy katamaran. Jego załogę musi stanowić jedna kobieta i jeden mężczyzna.

Łódka została zaprojektowana wspólnie przez firmy Morrelli & Melvin Design & Engineering i Nacra Sailing International. Wyprodukowała ją ta druga, skąd nazwa. 17 to przybliżona długość kadłuba podana w stopach (ft).

Dane techniczne:
– długość kadłuba: 5,25 m
– długość belki łączącej kadłuby: 2,59 m
– minimalna waga z masztem aluminiowym: 143 kg, z masztem węglowym 139 kg
– powierzchnia żagli: fok – 4 m², grot – 14,25 m², genaker – 18,5 m²

Thomas Zajac urodził w 1985 roku w Wiedniu. W tajniki żeglarstwa wprowadził go ojciec. Nieżyjący już Jan Bartosik reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie w klasie Soling. Wspomnienia Thomasa o ojcu można przeczytać w tekście „Losy polskich olimpijczyków – klasa Soling”. Thomas na tegorocznych igrzyskach, wraz ze swoją załogantką Tanją Frank, wystartują jako reprezentanci Austrii i będzie to ich olimpijski debiut.

– Przez ostatnie 3 lata dużo trenowaliśmy w samym Rio – opowiada o przygotowaniach do igrzysk Thomas. – Akwen olimpijski jest bardzo skomplikowany, bo znajduje się wewnątrz zatoki. Skupiamy się więc na jego specyfice, aby zrozumieć co się tam dzieje zarówno z wiatrem, jak i z prądami. Szukamy też optymalnego sprzętu i jego ustawień, które będą pasowały do tamtejszych warunków. Przez jakiś czas naszymi sparingpartnerami była najlepsza włoska załoga, ale teraz gdy igrzyska są już tak blisko, rozdzieliliśmy się i każdy robi swoje. Kwalifikację olimpijską dla kraju zdobyliśmy na Mistrzostwach Świata w Santander w 2014 roku. Dzięki wynikom w czołówce w regatach, które były naszymi krajowymi eliminacjami, już od zeszłego roku wiemy, że to my będziemy reprezentować Austrię w Rio.

Jeżeli chodzi o głównych faworytów do olimpijskiego złota, to na pewno Billy Besson i Marie Riou z Francji mają dużą przewagę nad resztą. Cztery razy z rzędu, od 2013 roku, wygrywali mistrzostwa świata. Później jest 5-6 innych załóg, które mają szanse na medal. Myślę tu również o nas. Teraz pozostał czas na zmniejszenie różnicy pomiędzy nami a Francuzami, żeby utrudnić im trochę życie podczas igrzysk.

Thomas i Tanja byli czwartą załogą ostatnich Mistrzostw Świata, które odbyły się w lutym tego roku w Clearwater w Stanach Zjednoczonych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0