< Powrót
13
kwietnia 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Cezariusz Piórczyk
Małgorzata Białecka.

Klasy olimpijskie – RS:X

RS:X jest windsurfingową klasą olimpijską od igrzysk w Pekinie w 2008 roku. Polacy, Zofia Noceti-Klepacka i Przemysław Miarczyński w roku 2012, w Londynie, zdobyli w niej brązowe medale olimpijskie. Wiadomo już, że klasę RS:X po Rio de Janeiro, zobaczymy także w Tokio w 2020 roku.

RS:X został zaprojektowany w 2004 roku przez Jeana Bouldoiresa i Roberta Stroja. Producentem jest firma NeilPryde. Sprzęt kobiet i mężczyzn różni się pędnikiem. Kobiety żeglują na mniejszym żaglu (8,5 m²). Deska jest ta sama. Na igrzyskach wystartuje 36 zawodników i 26 zawodniczek.

RSX Barbetorte

Rys. Barbetorte

Dane techniczne:
– długość: 286 cm
– szerokość: 93 cm
– waga: 15,5 kg
– powierzchnia żagla: 8,5 m² (kobiety i kategorie młodzieżowe), 9,5 m² (mężczyźni)

Od 2006 roku, kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w klasie RS:X, polscy zawodnicy zdobyli w tej imprezie 11 medali seniorskich. Cztery lata temu na igrzyskach w Londynie Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) i Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczyli brązowe medale olimpijskie. W Rio de Janeiro Polskę reprezentować będą Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – aktualni mistrzowie świata.

– Do Igrzysk zostały już tylko cztery miesiące – mówi Piotr. – Dla mnie to będzie bardzo intensywny czas treningowy na wodzie i nie tylko. Aktualnie jestem na zgrupowaniu we Francji, w Hyeres. Testuję bardzo dużo sprzętu, by znaleźć ten najszybszy i zabrać go na igrzyska. Poza żeglowaniem jest też trening ogólnorozwojowy typu bieganie, rower, siłownia. 25 kwietnia rozpoczyna się Puchar Świata w Hyeres, w którym oczywiście wystartuję i zamierzam trochę powalczyć. To będzie moja ostatnia duża impreza przed igrzyskami i chciałbym się sprawdzić w większej liczbie dobrych zawodników. Kolejne miesiące to już treningi i zgrupowania w Rio, gdzie będziemy szlifować formę na akwenie igrzysk olimpijskich. Pierwsze zgrupowanie odbędzie się na przełomie maja i czerwca, a drugie czerwca i lipca. Czas pomiędzy zgrupowaniami będziemy zapełniać treningami w Europie i w Polsce. Na same igrzyska lecę 25 lipca, co jest podyktowane faktem, że wówczas zostanie nam wydany sprzęt. Będziemy mieli prawie dwa tygodnie na jego ustawienie i sprawdzenie, tak by 8 sierpnia stanąć na linii startu w pełni przygotowani do walki.

P.Myszka 2016 Tiit Aunaste

Piotr Myszka. Fot. Tiit Aunaste

Na igrzyskach zawodnik może posiadać swój statecznik, maszt i bom. Pozostały sprzęt dostarcza organizator.

Największymi rywalami Piotra zdają się być mistrz olimpijski z Londynu Holender Dorian Van Rijsselberge, Brytyjczyk Nick Dempsey – srebrny medalista sprzed czterech lat oraz zwycięzca zeszłorocznych regat Rio 2016 Test Event – Chińczyk Aichen Wang.

Małgorzatę Białecką również zobaczymy na starcie Pucharu Świata w Hyeres. Później zawodniczka sopockiego klubu ma w planach zgrupowania w samym Rio. Jak podkreśla, dużą rolę w jej przygotowaniach olimpijskich spełnia trening rowerowy. Gosia jest jedną z drobniejszych zawodniczek, ale za to bardzo dobrze przygotowaną pod kątem fizycznym. Jej ulubione warunki to słabe i średnie wiatry.

Do największych gwiazd olimpijskiego windsurfingu, z jakimi będzie musiała się zmierzyć w Rio należą: Charline Picon z Francji – zwyciężczyni regat Rio 2016 Test Event w 2015 roku, Hiszpanka Marina Alabau Neira – mistrzyni olimpijska z Londynu, Chinka Peina Chen – mistrzyni świata z 2015 roku, czy Brytyjka Bryony Shaw – druga zawodniczka ostatnich mistrzostw świata.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ