< Powrót
20
grudnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Richard Langdon/Sailing Energy/World Sailing
najsłynniejsze żeglarki
Hannah Mills (po prawej) w 2018 roku.

Kobiety pod żaglami – znacie najsłynniejsze żeglarki?

Helena de Pourtalès, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Laura Dekker – to tylko niektóre kobiety, które zapisały się w historii żeglarstwa. Oto najsłynniejsze żeglarki.

Przez wiele stuleci kobiety na jachtach i żaglowcach pojawiały się rzadko – pływanie na statkach było uznawane za zajęcie typowo męskie, a kobieta na pokładzie mogła co najwyżej przynieść pecha. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku wraz z rozpowszechnieniem jachtingu i sportu żeglarskiego, panie coraz częściej trafiały do łódek.

Helena de Pourtalès – pierwsza żeglarska mistrzyni olimpijska

Żeglarstwo na igrzyskach olimpijskich pojawiło się po raz pierwszy w Paryżu w 1900 roku. W gronie około 150 żeglarzy znalazła się też jedna kobieta – Amerykanka Helena de Pourtalès. W Paryżu rywalizowała wspólnie z mężem i jego bratankiem w klasie od jednej do dwóch ton na jachcie „Lérina”. 22 maja udało im się zdobyć złoto, a Helena została pierwszą żeglarską mistrzynią olimpijską.

Jadwiga Wolff-Neugebauer – pierwsza polska kapitan

Żeglować nauczyła się w harcerstwie i szybko zaczęła zdobywać kolejne patenty. W 1931 roku była już sternikiem śródlądowym, a dwa lata później jako pierwsza Polka otrzymała patent kapitana. Jadwiga Wolff-Neugebauerw 1934 roku stanęła zaś za sterem „Grażyny” – jachtu wybudowanego specjalnie dla harcerek.

Teresa Remiszewska – pionierka samotnych rejsów

Nazywana była Pierwszą Damą Bałtyku i nie ma w tym wiele przesady. Teresa Remiszewska w 1970 roku jako pierwsza zaczęła w pojedynkę pływać po Bałtyku, a kiedy w 1972 roku wystartowała w samotnych transatlantyckich regatach OSTAR, była jedną z trzech kobiet, która podjęła się tego wyzwania. Teresa Remiszewska przygotowywała się też do samotnego rejsu dookoła świata – ostatecznie rozpoczęty przez nią projekt zrealizowała Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

najsłynniejsze żeglarki

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.
Fot. arch. W. Samolińskiego

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat

Polka, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii światowego żeglarstwa. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz pomiędzy 28 marca 1976 roku a 20 marca 1978 roku samotnie opłynęła świat jako pierwsza kobieta.Rejs był bardzo emocjonujący także dlatego, że w samotną wokółziemską wyprawę wypłynęła także Nowozelandka Naomi James. Szczęśliwie nie udało jej się wyprzedzić polskiej żeglarki.

Kay Cottee – pierwsza żeglarka, która ukończyła rejs solo non stop

Prawie 20 lat trzeba było czekać na kobietę, która popłynie śladami Robina Knox-Johnstona i okrąży świat bez zawijania do portu. W 29 listopada 1987 roku Australijka Kay Cottee wyruszyła z Sydney, dokąd wróciła po opłynięciu Ziemi (w tym zahaczeniu o półkulę północną) po 189 dniach.

Ellen MacArthur – najszybsza żeglarka, która samotnie opłynęła świat

Jedna z najwybitniejszych brytyjskich żeglarek regatowych w historii. Ścigała się w oceanicznych regatach od lat 90, a w 2001 roku zajęła drugie miejsce w Vendée Globe. W 2005 roku pobiła rekord najszybszego opłynięcia świata bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz z czasem 71 dni, 14 godzin, 18 minut i 33 sekund.

najsłynniejsze żeglarki

Laura Dekker
Fot. Savyasachi/Wikipedia

Laura Dekker – najmłodsza żeglarka, która samotnie opłynęła świat

Laura Dekker, Holenderka urodzona w Nowej Zelandii, 21 sierpnia 2010 roku wyruszyła w samotną wokółziemską wyprawę na jachcie „Guppy”. Żeglarka miała wówczas zaledwie 15 lat. Rejs zajął jej 518 dni, a na podstawie nakręconych przez nią materiałów video powstał film „Dziewicza podróż”.

Hannah Mills – najlepsza olimpijka w historii

Brytyjska żeglarka startująca w klasie 470 jest trzykrotną medalistką igrzysk olimpijskich. W 2012 roku zdobyła srebro, a w 2016 i 2021 roku złoto. W pierwszych dwóch imprezach pływała z Saskią Clark, a w ostatniej z Eilidh McIntyre. Dwukrotnie zdobywała też tytuł Żeglarki Roku przyznawany przez federację World Sailing.

Joanna Pajkowska – polska rekordzistka samotnych rejsów

Weteranka transatlantyckich regat samotników i załóg dwuosobowych OSTAR i TwoSTAR oraz pierwsza Polka, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portu i bez asysty z zewnątrz. Za swoje osiągnięcia trzykrotnie trzymała Nagrodę Honorową Rejs Roku – Srebrny Sekstant.

Co myślisz o tym artykule?
+1
8
+1
1
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ