< Powrót
16
lutego 2022
Tekst:
Krzysztof Płowecki
Zdjęcie:
Marta Skrzypkowska
Puchar Małych Żagli i ŻPK
Puchar Wójta Gminy Somonino podczas ŻPK 2021.

Kolejne edycje Pucharu Małych Żagli i Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Puchar Małych Żagli i Żeglarski Puchar Kaszub to cykle regat skierowane do najmłodszych żeglarzy. III edycja PMŻ rozpocznie się w czerwcu, a VIII ŻPK 21 maja. Obie imprezy potrwają do października.

W tym roku odbędzie się już III edycja Pucharu Małych Żagli. Imprezę wspiera Pomorska Federacja Sportu i Pomorski Związek Żeglarski. Celem regat jest popularyzacja żeglarstwa deskowego wśród najmłodszych w województwie pomorskim. Wyścigi będą odbywać się w Sopocie, Gdańsku, Pucku, Łebie i w Osieku.

Według regulaminu zawodnicy startujący w PMŻ nie mogą mieć więcej niż 13 lat. Dozwolony jest start zarówno z licencją PZŻ, jak i bez. Starować można na deskach BIC Techno 293 w kategoriach do 4 m² i do 6 m² powierzchni żagla, oraz na deskach nieklasowych, z żaglami do 6 m². Możliwy jest także start na deskach spełniających przepisy klasy FWF, do maksymalnej powierzchni żagla 6 m².

– W porównaniu do zeszłego roku, zwiększa się liczba imprez – mówi Filip Lipski, trener koordynator Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Będzie ich w sumie pięć. Dołącza Sopocki Klub Żeglarski. Nowością jest też formuła Windsurfing Foil, której do tej pory nie było.

Regulamin i kalendarz III Pucharu Małych Żagli 2022 r.

Drugim wydarzeniem skierowanym do młodych żeglarzy jest Żeglarski Puchar Kaszub. To cykl dwudniowych regat integrujących lokalne gminy.

Podobnie jak przed  rokiem, VIII edycję Żeglarskiego Pucharu Kaszub rozpocznie szkolenie instruktorów oraz regaty rozgrzewkowe, w tym roku po raz pierwszy na Optimistach wystartuje grupa „D”. Wydarzenie odbędzie się 21 maja w Kolbudach.

W regatach zaliczanych do ŻPK prowadzona będzie klasyfikacja w klasach Optimist (z podziałem na grupy zaawansowania „D” i „C”- UKS), Cadet, Open Młodzież U24.

Do końcowej klasyfikacji VIII Żeglarskiego Pucharu Kaszub i wyłonienia zwycięzców przyjmuje się sumę punktów uzyskanych przez sternika z danej klasy, w poszczególnych startach w regatach cyklu ŻPK, z odrzuceniem najgorszego wyniku.

Przebieg ŻPK i PMŻ będzie zależny od sytuacji epidemicznej w Polsce. W przypadku konieczności zmian, do regulaminów imprez dołączony zostanie odpowiedni aneks.

Oba cykle podsumuje Mała Gala Żeglarska w Kartuzach, podczas której zostaną wręczone nagrody.

Regulamin VIII Żeglarskiego Pucharu Kaszub 2022

Patronat medialny nad rozgrywkami Pucharu Małych Żagli i nad Żeglarskim Pucharem Kaszub, sprawuje Żeglarski.info.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ