< Powrót
28
listopada 2021
Tekst:
Ilona Miluszewska
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
najlepszym

PMŻ i ŻPK 2021 – nagrody wręczone najlepszym!

W sali widowiskowej kina Remus w Kościerzynie wręczone zostały w sobotę 27 listopada statuetki, medale i pamiątkowe dyplomy – łącznie niemal 80 nagród – najlepszym zawodnikom startującym w tegorocznej edycji Pucharu Małych Żagli oraz Żeglarskiego Pucharu Kaszub.

Aktywizowanie młodych żeglarzy z Pomorza to główne zadanie rozgrywek w ramach Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Od ubiegłego sezonu szansę na popularyzacja żeglarstwa deskowego wśród najmłodszych dzieci daje też Puchar Małych Żagli. Na Galę przybyli młodzi żeglarze, trenerzy, działacze klubowi, przedstawiciele lokalnych władz. Uczestników powitał członek Zarządu UKS Garczyn Ryszard Winnicki.

Wyróżniono 71 zawodniczek i zawodników oraz 6 klubów. Nagrody wręczali: prezes UKS Garczyn Krzysztof Małek; Dariusz Las – kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z  organizacjami pozarządowymi w gminie Kartuzy; trener UKS Garczyn Grzegorz Formela oraz Hanna Kajeta, członek Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego i komandor UKS Lamelka Kartuzy.

Uroczystość ubarwił szantymen Tomasz Kuręda – Szantomas – z Wdzydz.

Na starcie pierwszych regat II Pucharu Małych Żagli u ujścia rozlewiska Wisły Śmiałej stanęło ponad 50 za­wodników i zawodniczek z ośmiu klubów z całej Polski. Organizatorem rozgrywek w dniach 2-3 lipca był Gdań­ski Klub Żeglarski.

– Rozegrano cztery z ośmiu zaplanowanych wyści­gów – relacjonuje Grzegorz Mańkucki z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. – Nieste­ty, w przeprowadzeniu kompletu biegów przeszkodził sła­by wiatr.

Kolejne regaty zorganizowane przez Łebski Klub Że­glarski odbyły się w dniach 7-8 lipca w Łebie. Trzecie pu­charowe rozgrywki w Pucku w dniach 31 lipca – 1 sierpnia organizował Pucki Klub Żeglarski, a ostatnie, 11-12 wrze­śnia w Osieku, UKS Kałębie Osiek.

W podsumowaniu kategorii Bic Techno 4,0 dziewcząt najlepsza była Michelle Urzykowski z Sopockiego Klu­bu Żeglarskiego. Druga Urszula Chwiałkowska (Gdań­ski Klub Żeglarski), a trzecia Michalina Lesnów z Puckie­go Klubu Żeglarskiego. U chłopców na najwyższym stop­niu podium stanął Krzysztof Czuryło, drugie miejsce wy­walczył Tomasz Damięcki (obaj Gdański Klub Żeglarski), a trzecie Adrian Boborycki (Łebski Klub Żeglarski).

W Bic Techno 5,8 dziewcząt triumfowała Natasza Rubanowicz (Sopocki Klu­b Żeglarski), na drugiej pozycji uplasowała się Ju­lia Przytuła (Łebski Klub Żeglarski), a na trzeciej Kalina Szostek (Gdański Klub Żeglarski). Pierwszy wśród chłopców w tej kategorii był Filip Anto­niewski, drugi Kacper Rejmer (obaj Gdański Klub Żeglarski), a trzeci Anto­ni Zelga (Sopocki Klu­b Żeglarski).

Puchar Małych Żagli, wspierany jest przez Pomorską Federację Sportu i Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad zawodami sprawował Żeglarski.info.

Klasyfikacja generalna Pucharu Małych Żagli 2021

W ramach VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub od­było się w sezonie 2021 sześć imprez. Inauguracja – regaty o Puchar Mechelinek – nastąpiła 5-6 czerwca. Organiza­torami byli: Stowarzyszenie Port Mechelinki, Pomorska Federacja Sportu i Pomorski Związek Żeglarski. Zawod­nicy rywalizowali w pięciu klasach. W każdej, z powodu zmiennej aury, rozegrano po cztery z siedmiu planowa­nych wyścigów. Na starcie stawiło się 180 uczestników.

17 i 18 lipca na jeziorach Kłodno i Raduńskim Dol­nym odbywały się zmagania w Regatach o Puchar Jezior Chmieleńskich. Rywalizowało 137 żeglarzy. Za organiza­cję odpowiadały Sekcja Żeglarska KS Damroka i Kaszub­ski Klub Żeglarski „Dulka”, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

– Na jeziorze Kłodno odbyły się wyścigi w klasach Optimist 0 i UKS oraz Cadet, a na Jeziorze Raduńskim Dolnym jachtów kabinowych, Omeg i grupy Open – tłumaczy Joanna Czerwionka, organizatorka. – Rega­ty rozegrano w dobrych warunkach pogodowych.

7 i 8 sierpnia odbyły się XI Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna, zorganizowane przez UKS Wod­niacy Garczyn, Pomorską Federację Sportu i Pomorski Związek Żeglarski. Grupa Optimist UKS oraz klasa Ca­det rywalizowały na jeziorze Gołuń. Klasa Open, Ome­ga i Open U24 na Jeziorze Radolnym, a grupa najmłod­szych Optimiściarzy ścigała się na Jeziorze Jelenim.

O trofea rywalizowało 123 uczestników na 85 łód­kach. W ciągu dwóch dni rozegrano osiem wyścigów dla grupy 0, sześć dla grupy Cadet i UKS oraz siedem dla grupy Open.

I Regaty o Puchar Wójta Gminy Somonino w kla­sie Optimist odbyły się w sobotę 18 września w Ostrzy­cach. Organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Gryf Goręczyno. Udało się przeprowadzić pięć wyści­gów.

25-26 września ponad stu zawodników rywalizo­wało w pierwszej części XV Mistrzostw Kartuz na wo­dach jeziora Brodno Wielkie. Startowali żeglarze klas Optimist grupy B i UKS oraz Cadet.

I wreszcie zamykająca cykl VII Żeglarskiego Pu­charu Kaszub druga część XV Mistrzostw Kartuz – w kategorii Open i U24. Żeglarze rywalizowali 9-10 października w Brodnicy Górnej. Organizatorami byli klub UKŻ Lamelka Kartuzy oraz Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach.

W klasyfikacji generalnej w Optimist gr. 0 zwy­ciężyła Maja Chylińska, na drugim miejscu uplasował się Antoni Kucharski (oboje Opti CWM Gdynia), a na trzecim Kacper Tyszka (UKS Wiking Kamienica Królewska). W Optimist UKS triumfowała Joanna Roman (KS AZS AWFiS Gdańsk), druga była Aleksandra Ko­sowska, a trzeci Maksymilian Lewandowski (oboje Opti CWM Gdynia).

Pierwsi w Cadecie byli Patryk Ulaczyk i Maciej Dowbusz (UKŻ Lamelka Kartuzy), za nimi zaś Zofia Wolska i Wiktoria Krauza (ŻUKS Stężyca) oraz zało­ga Filip Nowak / Olaf Plichta (UKŻ Lamelka Kartuzy). W Open U24 wygrała załoga Hubert Kurjańczyk, Mak­symilian Pelowski, Weronika Marszalik (niezrzeszeni), drugą pozycję wywalczyli Wojciech Wysocki, Malwina Walter, Julia Zdrojewska, Inez Sapiecha (ŻUKS Stęży­ca), a trzecią team Michał Damps, Jakub Bojanowski (UKS Wiking Kamienica Królewska).

W klasyfikacji klubów po złoto sięgnął UKS Wod­niacy Garczyn, drugą pozycję zajął UKŻ Lamelka Kar­tuzy, a trzecią KŻ Opti CWM Gdynia.

Klasyfikacja generalna VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Organizatorami całego cyklu VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub był Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy Pomorskiej Federacji Sportu i klubów biorących udział w pucharowych zmaga­niach.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ