< Powrót
24
czerwca 2020
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
mat. prasowe
komunikat Pucharu Bałtyku Południowego - Nord Cup 2099

Komunikat Biura PBP: Zaczynamy ściganie

Ostatnie dni przynoszą informacje, które pozwalają z nieco większym niż dotąd prawdopodobieństwem przewidywać termin rozpoczęcia rywalizacji w Pucharze Bałtyku Południowego.

Żeglarstwo, podobnie jak inne dyscypliny, padło ofiarą ograniczeń w organizowaniu imprez sportowych. Dlatego kalendarze polskich regat morskich zostały zrujnowane… Ofiarami są głównie te regiony, które tradycyjnie zaczynają sezon wcześnie.

Z całą pewnością odwołano:

  1. Żeglarski Puchar Trójmiasta w Gdyni
  2. Puchar Hajdekrug w Kaliningradzie
  3. Puchar Mariny Gdańsk
  4. Puchar Mariny Elbląg
  5. Puchar Magnolii Jez. Dąbie
  6. Puchar Tolkmicka
  7. Puchar Trzech Marszałków, Kaliningrad/Elbląg
  8. Puchar Rektorów

Regaty o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego (20 czerwca) odbyły się najprawdopodobniej w formule treningu indywidualnego. Nie ma jednak całkowitej pewności, ponieważ Biuro PBP nie otrzymało sprawozdania z odbytego treningu.

Pierwsze regaty PBP 2020 na Zatoce Gdańskiej to Lotos Nord Cup Gdańsk 2020, rozgrywane w znanej nam formule cyklu regatowego o dużym zróżnicowaniu startujących klas. Początek w środę 24 czerwca. 26 czerwca żeglarze ścigać się będą w zaliczanym do Pucharu PBP Orvaldi B8 Race. Za tydzień ciąg dalszy, czyli Nord Cup Classic, który rozpoczęty zostanie Wyścigiem o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Również w weekend 4-5 lipca wystartują uczestnicy regat Dni Morza w Świnoujściu.

O Elblągu wiemy tyle, że regaty zastępowane są treningami, ale niebawem ruszą tam normalne wyścigi. Najprawdopodobniej sezon regatowy na Zalewie Wiślanym rozpocznie się w Nowej Pasłęce w najbliższą sobotę 28 czerwca.

W obecnej sytuacji należy rozważyć danie szansy poszczególnym regionom na rozegranie odwołanych regat w terminie późniejszym lub wystąpienie o uzupełnienie Kalendarza PBP innymi regatami. Decyzję w tej sprawie Konferencja PBP podejmie zapewne przed końcem lipca. Biuro PBP oczekuje wniosków w tej sprawie.

Kalendarz PBP 2020

WAŻNE

Z początkiem lipca wchodzą w życie przepisy PZŻ dotyczące obowiązku posiadania przez sternika jachtu licencji amatorskiej PZŻ. Wszystkie załogi, które chcą zostać sklasyfikowane w regatach posiadających licencję PZŻ na ich przeprowadzenie, muszą przekonać swego sternika do uzyskania licencji amatorskiej. Szczegóły: pya.org.pl

Do zobaczenia na starcie!

PODZIEL SIĘ OPINIĄ