< Powrót
8
lutego 2022
Tekst:
Andrzej Szrubkowski
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pucharu Biura PBP świadectwa

Komunikat Biura Pucharu Bałtyku Południowego: Projekt kalendarza 2022

Od czasu ogłoszenia w grudniu ubiegłego roku komunikatu Biura PBP informującego o propozycjach zmian Regulaminu Pucharu Bałtyku Południowego minęło ponad półtora miesiąca. Wstępna dyskusja nad proponowanymi zmianami odbyła się przed dwoma tygodniami, w dniu wręczenia nagród zwycięzcom klasyfikacji PBP 2021.

Przedstawione propozycje zmian nie spotkały się dotąd z żadną reakcją, a ocena dyskusji przeprowadzonej w istotnie ograniczonym składzie regionalnych reprezentacji zdaje się potwierdzać brak zainteresowania jakimikolwiek zmianami. Zapowiedziane zwołanie kolejnych spotkań, mających stanowić kontynuację dyskusji, jest w czasie rozwoju kolejnej fali pandemii zadaniem ryzykownym.

Dodatkowym utrudnieniem jest brak skutecznego kontaktu z regionem kaliningradzkim, a spotkanie z kolegami reprezentującymi region zachodniopomorski mało prawdopodobne. W tej sytuacji należy założyć, że nie wystąpią w najbliższym czasie okoliczności sprzyjające kontynuowaniu dyskusji w sposób merytoryczny, rokujący osiągnięcie konstruktywnych efektów.

Analizując dostępne dane oraz stan i aktualną fazę przygotowań do sezonu 2022 roku, należy dojść do wniosku, że wprowadzanie proponowanych, radykalnych zmian regulaminowych może nie przynieść pozytywnych, spodziewanych efektów dla współpracy między zaangażowanymi regionami.

Część proponowanych zmian powiela już obowiązujące przepisy, np. PRŻ. W tej sytuacji działaniem jak najbardziej celowym jest szerzenie wiedzy o obowiązujących przepisach i konsekwentne ich egzekwowanie. Należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć dylemat, czy zmieniać przepisy, czy odpowiedzialnych za ich przestrzeganie?

Ponieważ jedynym złożonym wnioskiem dotyczącym zmian Regulaminu jest opublikowany 29 grudnia 2021 r. (przepis pkt. VII. 3 Regulaminu PBP), właściwym wydaje się podjęcie decyzji o powierzeniu ustaleń w zakresie kształtu przepisów Regulaminu PBP 2022, członkom Konferencji Pucharu Bałtyku Południowego, których spotkanie przypada tradycyjnie w ostatnią sobotę marca br.

Do tego czasu przedstawiciele regionów muszą skupić się nad skonstruowaniem kalendarzy regat sezonu 2022 oraz wytypowaniem regat, których wyniki posłużą do tworzenia klasyfikacji. Wstępne projekty kalendarzy przygotowane zostały w regionach, za wyjątkiem elbląskiego, który być może już w obecnym sezonie stanie przed wyzwaniem organizacji regat na akwenie morskim dostępnym po otwarciu kanału przez Mierzeję Wiślaną.

W dniu publikacji komunikatu projekt kalendarza regat przedstawia się następująco i wymaga jeszcze wielu korekt oraz aktualizacji.

Kalendarz PBP 2022 – projekt

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3
+1
1
+1
0
+1
3

PODZIEL SIĘ OPINIĄ