< Powrót
3
sierpnia 2022
Tekst:
mat. prasowe, Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Anna Wiśniowska/Photos from my world
Konsal
Mistrzowska załoga jachtu „Konsal”.

„Konsal” triumfuje w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC

Załoga jachtu „Konsal” ze sternikiem Ryszardem Drzymalskim zdobyła złoty medal w zakończonych we wtorek 2 sierpnia Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg wieloosobowych. Trzydniowe regaty rozegrano podczas Ustka Charlotta Sailing Days.

Cztery dni intensywnego ścigania w letniej stolicy kraju wyłoniły zwycięzcę Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski w formule ORC. Złoty medal zdobyła załoga jachtu „Konsal” podczas regat rozegranych między 30 lipca a 2 sierpnia na Ustka Charlotta Sailing Days. Nie było łatwo, bo na lidera konkurenci naciskali już pierwszego dnia podczas długodystansowego, wielogodzinnego rejsu na trasie Ustka-Łeba-Ustka. Załogi „Marco Polo” i „Konsal” walczyły zaciekle, a przez ostatnie osiem mil jachty płynęły tuż obok siebie. Różnica na mecie tego dnia wyniosła zaledwie 10 sekund.

– Szło nam doskonale, choć obawialiśmy się jak to będzie, bo nasza łódź lubi, jak dużo wieje – przyznaje Ryszard Drzymalski (Ocean Challenge Yacht Club), skipper „Konsala”. – We wtorek pogodowo było już dużo lepiej, ale spotkały na dwie awarie. Straciliśmy kabestan, mieliśmy też problem z żaglem, co spowodowało, że nie wygraliśmy tych biegów. Ostatecznie udało się jednak obronić tytuł.

– Pływać trzeba było w każdych warunkach – nie ukrywa Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat. – Równo, dobrze, taktycznie i nawigacyjnie. Wicemistrzostwo Polski zdobyła załoga jachtu „Marco Polo”, a skipper Marek Limberger (JK Conrada) wraz z załogą walczyli do samego końca. Udało im się obronić srebrny medal.

Konsal

Rywalizacja w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg wieloosobowych w Ustce.
Fot. Anna Wiśniowska/Photos from my world

Trzecie miejsce na podium przypadło załodze „Duży Ptak”, dowodzonej przez Mariusza Sarnowskiego (AKM Gdańsk), czwarte ekipie jachtu „Hedaa” dowodzonej przez Rafała Sosnowskiego (Yacht Club Sopot), a piąte „Bigger Johnce” z Konradem Smoleniem (JK Conrada) za sterem.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg wieloosobowych w ramach Ustka Charlotta Sailing Days rozegrano po raz pierwszy. Mistrzostwa odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty Ustka Charlotta Sailing Days, których głównym sponsorem jest PGE Baltic trwają dalej. Już w środę rozegrany zostanie wyścig o Błękitną Wstęgę Ustki, w którym udział biorą jednostki wszystkich klas biorących udział w tegorocznych zawodach. Długodystansowy rejs o miano najszybszego potrwa około czterech godzin i będzie można go obserwować z portu i z plaży.

Na czwartek zaplanowano z kolei SUPer Day, czyli wyścigi na SUP-ach, dmuchanych deskach, na których płynie się wiosłując na stojąco.

– Każdy może wziąć udział w tych zawodach – zaznacza Damian Wiercioch z Klubu Żeglarskiego Pro Sport, który jest współorganizatorem Ustka Charlotta Sailing Days. – Zapraszamy amatorów pływania, kuracjuszy i letników, którzy chcą fajnie spędzić czas. Wystarczy przyjść i spróbować sił. Startujemy o godz. 11 w awanporcie po zachodniej stronie usteckiego portu.

Natomiast już w piątek 5 sierpnia rozpoczną się regaty rangi Otwartych Mistrzostw Polski w klasie Flying Dutchman. Te zmagania potrwają do niedzieli włącznie. W tym samym czasie odbędzie się ściganie w ramach Pucharu Polski dla klas 505, Europa, katamaranów F18, Hobie Cat 14 i 16 oraz TopCat, łódek Open Skiff i Snipe. Rozegrane zostaną też regaty dla klas ILCA.

Regaty organizuje Miasto Ustka, Dolina Charlotty Resort & SPA oraz Klub Żeglarski Pro Sport.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ